Osa võõrandamine
Osa võõrandamine
Abikaasal on tegutsev OÜ, kus ta on juhatuse liige, osanik ja tegelik kasusaaja. Tal on 100% osalus. Osamakseks oli 40000 EEK. Soovime edaspidi olla OÜ-s võrdsed osanikud ja kasusaajad. Kuidas toimida? Kas saab tehtud e-Äriregistris või peab kasutama notari teenust?
Äriseadustiku kohaselt onosa võõrandamise tehingu vorminõue üldiselt notariaalne. Siiski on võimalik osa teatud tingimustel võõrandada ka lihtkirjalikus vormis. Alljärgnevalt selgitan, millistel tingimustel on lihtkirjalik vormistamine lubatud ja mis on erinevate vormide erinevused.
Notariaalne. üldine kohustuslik vorminõue osa võõrandamisel. Notari juures osa võõrandamise korral kontrollib notar ostja ja müüja isikut, nende teovõimet ning lepingu sisu, sh kas pooled ikka saavad aru mis tehinguid nad teevad ja kas müüdav osa üldse kuulub müüjale. Notar teavitab toimunud tehingust äriregistrit
Lihtkirjalik. Selleks tuleb muuta ühingu põhikirja ning see võimalus põhikirjas ette näha, kusjuures põhikirja muutmise poolt peavad olema kõik osanikud. Teine nõue on, et ühingu osakapital peab olema üle 10 000 euro ja täielikult sisse makstud. Et seda saavutada, peavad osanikud tegema kas täiendavaid sissemakseid või otsustama osakapitali suurendamise ühingu omakapitali (näiteks jaotamata kasumi või ülekursi) arvel. Viimane eeldab, et ühingul on piisavalt jaotamata omakapitali. Nende tingimuste täitmisel saabki osasid kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis müüa. Kui notariaalse müügi korral teavitab notar toimunud tehingust äriregistrit ise, siis lihtkirjaliku müügi korral peab osanike nimekirjas toimunud muudatustest äriregistrit teavitama juhatus. Seda saab teha ettevõtjaportaalis.