Siit leiad ettevõtlust ja ettevõtja õigusi, kohustusi ja vastutust puudutava teabe. Näiteks saad juhiseid selle kohta, milliseid dokumente tuleb esitada ettevõtte alustamiseks, kuidas ettevõtet registreerida ja kui suured on registreerimise kulud. Täpsemalt saad vaadata Äriseadustikust ja Äriregistri seadusest. Praktilist teavet ettevõtluse kohta leiad ka Riigiportaalist.

Juhatuse liikme tagasikutsumine

Juhatuse liikme tagasikutsumine

Ettevõtlus

Osaniku otsus, juhatuse liikme, tagasikutsumine, lõpetamine. kas otsus jõustub omaniku otsuse kuupäevast, või kui on tehtud RIK-s, muutmise kanne?

Juhatuse liikmele antakse õigused lepinguga, õigused jõustuvad lepingu sõlmimisega. Samuti lõpevad õigused lepingu ülesütlemisega ehk ajast, mil juhatuse liige enda tagasikutsumisest teada saab või lepingu ülesütlemise dokumendis näidatud kuupäevast. Registrikanne on informatiivse tähendusega, mis tähendab, et see ei loo ega lõpeta õigusi.

Vastatud:
11.09.2024

Remondifondi kasutamine

Remondifondi kasutamine

Ettevõtlus

Tere Maja renoveerimiseks oli võetud laen, elanikud üldkoosolekul otsustasid, et korteri maksed ei tõsta ja laen koos intressidega makstakse remondi rahadest. Kas võib maksta laenu tagastamine ja laenu intresside maksmine remondi rahadest? Korteri arvel puudub rida laen ( remondifondi real selgituses on, et osa summast läheb laenu ja intresside katteks). Raha korjatakse remondifondi ja mille kulu katkeks läheb remondiraha määrad majanduskava. Aastaarundes lisas " sihtotstarbelised tasud, annetused ja toetused" veerus "tagasi makstud" on näidatud aasta summa tagastatud laen ja veerus " kajastatud tulemiaruandes " aasta intressi summa ja tehtud remonditööd. Kas on kõik õigesti lahendatud? Lugupidamisega

Remondifondi kogutud raha kasutamine laenu tagasimakseteks on õiguspärane, kui see on üldkoosoleku poolt otsustatud ja kajastub majanduskavas. Kas kirjed raamatupidamises on konkreetsel juhul õiged, soovitan konsulteerida korteriühistu raamatupidamist tundva  raamatupidajaga. Kahjuks vastaja ei ole raamatupidaja ja raamatupidamiskirjete õigsusele hinnangu andmine ületab minu pädevust.

Vastatud:
05.09.2024

Juhatuse liikme andmete muutmine Äriregistris

Juhatuse liikme andmete muutmine Äriregistris

Ettevõtlus

Tere, Mis dokumendid on vaja koostada ja esitada äriregistrile osaniku andmete muutmiseks? Osanik oli ettevõtte loomisel välisriigi isikukoodiga kuid nüüd on e-resident ning soovib, et äriregistris oleks tema Eesti e-residendi isikukood ja andmed.

Kui olete kantud juriidilise isiku registrikaardile sünniaja või välismaise isikukoodiga, siis Te ei näe e-residendi kaardi või Smart-IDga e-äriregistri portaali sisenedes juriidilist isikut enda töölaual seotud juriidiliste isikute nimekirjas.

Ligipääsu saamiseks peate juriidilise isiku andmetes muutma enda välismaise isikukoodi või sünniaja Eesti isikukoodiks. Isikukoodi andmete muutmiseks Äriregistris tuleb registriosakonnale esitada avaldus.

Avalduse saab allkirjastada juhatuse liige ise oma e-residendi kaardiga (või kasutades Smart-ID autentimist ja allkirjastamist)

Pärast e-äriregistrisse sisenemist valige menüüst "Minu töölaud".
Järgmisel lehel vasakmenüü alumises osas vajutage lingile „ettevõtja otsing“.

Leidke juriidiline isik registrikoodi või nime järgi

Leitud tulemustes vajutage ärinime peale „Muuda andmeid“. Kinnitage oma valik.

Juhatuse liikme isikukoodi saab muuta osas "Isikud". Vajutage juhatuse liikme nime taga olevale nupule „Muuda“, valige isikukoodi riik Eesti, seejärel asendage sünniaeg/välisriigi isikukood Eesti isikukoodiga. Seejärel salvestage ja saate jätkata.

Osas „Dokumendid“ lisage digitaalselt allkirjastatud dokument, näiteks vabas vormis koostatud kiri sooviga asendada juhatuse liikme ja osaniku (ühes isikus) sünniaeg Eesti isikukoodiga. Dokumendi liigiks valige „Organi otsus“ ja liikuge seejärel edasi..

Kui muudatused on lisatud, saate avalduse kinnitamise etapis allkirjastada vajutades nuppu „Allkirjasta“.

Isikukoodi muutmine on riigilõivuvaba. Kui Teid siiski suunatakse maksma, saate teha valiku ja kinnitada: Toimingu eest ei tule riigilõivu tasuda.

Avaldus tuleb kindlasti registripidajale esitada vajutades nuppu „Esita avaldus“.

Vastavalt avaldusele ja juriidilise isiku liigile vaatab registripidaja avalduse üle ja teeb muudatused 1-5 tööpäevaga.

Vastatud:
04.09.2024

Üldkoosoleku kokkukutsumine MTÜ liikmete poolt

Üldkoosoleku kokkukutsumine MTÜ liikmete poolt

Ettevõtlus

Tere soovikin kasutada korteriühistu kukkukutsumise võimalust (Mittetulundusühingute seadus § 20.Üldkoosoleku kokkukutsumine). Elan ridaelamus, mis koosneb 8-st korterist ning olengi 1/10 korteriomanikute arvust. 23.08.2024.a. esitasin KÜ üldmeilile põhjendatud avalduse (avalduse koopiat lisasin igale korteriomanikule paberkandjal postkasti). Palun täpsustada, kas on ettenähtud mingi aeg, mille jooksul KÜ juhatus võiks vastata minu kirjale? Mis ajast alates tuleb arvata, et avaldus oli ignoreeritud ning mul tekkib õigus iseseisvalt kutsuda KÜ üldkoosolekut?

Vähemalt 1/10 liikmetest peab olema esitanud juhatusele kirjaliku ja põhjendatud nõude üldkoosoleku kokkukutsumiseks.
Juhatusele tuleb anda mõistlik aeg üldkoosoleku kokkukutsumiseks. Seitse päeva on peetud piisavaks ajaks, et hinnata, kas juhatus kavatseb koosoleku kokku kutsuda või soovib aega venitada. Kui 7 päeva möödudes ei ole juhatus üldkoosoleku kokku kutsunud, on liikmetel õigus kutsuda üldkoosolek kokku ise. Kui liikmed kutsuvad üldkoosoleku kokku, peavad nad järgima sama korda, mida juhatus. 

Vastatud:
02.09.2024

KÜ juhatuse tegevus

KÜ juhatuse tegevus

Ettevõtlus

Üks juhatuse liige on teinud omavoliliselt endale rahalise ülekande ühistu remondifondi kuuluvatest summadest ühistuliikmete ja juhatuse teadmata. Põhjenduseks toob: talle võõrandamata jäänud ühispinna ettemaksu tagastus. Ühistu arveldusarvel olnud raha oli laekunud teiste ühispindade vöörandamisest ja notarilepinguga määratud remondifondi. Kas selline tegevus on lubatud? Kui ei, siis kuidas peaks ühistu käituma antud olukorras? Kuidas raha tagasi saada?

Juhatus peab oma tegevuses lähtuma üldkoosoleku otsustest ja kehtestatud majanduskavast. Et ühistu kontolt saaks teha väljamakseid, peavad need kajastuma majanduskavas, mille üldkoosolek on kinnitanud. Kui väljamakseid on tehtud üldkoosoleku otsuseta, on juhatuse liige toiminud vastuolus seadusega ja tema tekitatud kahju saab temalt välja nõuda.

Kas nimetatud juhatuse liikmel aga ühistu vastu raha tagastamise nõue on, sõltub asjaoludest, mida küsimuses ei kirjeldata. Kui korteriomanik on teinud ühistule mingi kokkuleppe alusel ettemakse ja tehing on jäänud tegemata, võib sellel omanikul olla nõue ettemaksu tagastamiseks. Kui õigusliku aluseta ühistu kontolt välja makstud raha osas nõuda selle tagastamist ja kui juhatuse liikmel on ettemaksu tagastamise nõue, võib ta esitada vastunõudena oma nõude ja ettepaneku nõuete tasaarvestamiseks.

Vastatud:
26.08.2024

Osaühingu osa võõrandamistehing

Osaühingu osa võõrandamistehing

Ettevõtlus

Olen ettevõtte omanik 100% osalusega. Osakapital 2500e Sooviksin müüa 30% teisele isikule. Kas piisab ostumüügi lepingust mis notariaalselt kinnitatud?

Kuivõrd osakapitali suurus on väiksem kui 10000 eurot, ei ole võimalik osa lihtkirjalik võõrandamine ja võõrandamistehing tuleb sõlmida notariaalselt võõrandamislepingu sõlmimisega. Sellisel juhul teavitab äriregistrit muudatustest notar, ent ka juhatusel on teavitamise vajadus ja kohustus – ilma selleta osaühingu suhtes õigusi ei teki.

Vastatud:
12.08.2024

KÜ liikme õigus saada teavet

KÜ liikme õigus saada teavet

Ettevõtlus

Korteriühistu juhatus plaaneerib kortemajas suuremahulist remonti (sokli soojustamine) mis ei ole üldkoosolekul kooskõlastatud. Olen rääkinud halduri ja juhatuse liikmetega kuid vastused on umbmäärased ja segased. Küsimusele millal plaanitakse töid alustada sain vastuseks augusti keskpaik. Kirjutasin juhatusele ja haldurile 29.07.2024 e-kirja milles palusin selgitusi ja koosoleku protokolle ning dokumente kus oleks vastavad tööd kinnitatud, samuti küsisin miks ei ole siiani kokku kutsutud iga aastast koosolekut kus oleks võimalik planeeritavaid töid arutada ja millal on plaanis seda teha. Siiani ei ole päringule vastatud. 07.08.2024 kirjutasin korduva teabenõude kus viitasin korteriühistu seadusele ja kohustusest mulle dokumendid saata. Samuti on üks juhatuse liikmetest mures ühistu tegevuse üle, oleme temaga kohtunud ka teiste murelike korteriomanikega, temalt olen saanud mitteametlikku teavet (pakkumised ja ehitusprojekti kus puuduvad mõõdud ja täpsustav info kuidas ja mida tehakse), ka koosoleku protokolli kus sellistes mahtudes töid kinnitud ei ole, kuid üks juhatuse liikmetest kinnitab mulle, et kõik otsused on tehtud ja tööga minnakse edasi. Juhatusse kuulub kolm inimest kellest üks on maja haldur kes ei ole maja elanik. KÜ põhikiri ütleb, et juhatuse liikmed valivad enda seast ka juhatuse esimehe keda valitud ei ole. Praeguse info kohaselt teevad otsuseid haldur ja üks juhatuse liige proovides otsustamisest välja jätta kolmandat juhatuse liiget. Sellisel kujul tegevus on väga korruptsiooni hõnguline ja maja elanike huve mitte teeniv. Kuna haldur on vene rahvusest siis on pakkumised võetud ainult vene nimedega pakkujatelt. Projekteerimistööd on tellitud firmalt kelle põhitegevus on jäätmekäitlus ! Kuidas on reguleeritud KÜ remondifondi kasutamine ? Mis teha kui KÜ jätab põördumistele vastamata ? Kuidas sellises olukorras käituda ? Mida saaksin mina korteriomanikuna teha ja mida saab teha murelik juhatuse liige ? Oleme vestlenud teiste murelike korteriomanikega ja kaalunud võimalust erakorralise koosoleku kokku kutsumiseks. Kuna majas on palju üüri kortereid siis võime vajalike häälte kogumisega hätta jääda.

Kui korteriühistu juhatus ei anna ühistu liikmele küsitud teavet, võib korteriühistu liige esitada kahe nädala jooksul (kui juhatus on vastanud sõnaselge keeldumisega või kuue nädala jooksul taotluse esitamisest arvates, kui juhatus ei ole sellele nelja nädala jooksul vastanud, hagita menetluses kohtule avalduse juhatuse kohustamiseks teavet andma või dokumentidega tutvumist võimaldama. Sel juhul kohustab kohus juhatust nõutud dokumente esitama.

Kui üldkoosolek ei ole remonttööde teostamist otsustanud, võib olla tegemist olukorraga, kus juhatus on oma pädevust ja volitusi ületanud. Kui sellise tegevusega on tekkinud korteriühistule kahju, saab korteriühistu juhatuse liikmetelt tekitatud kahju hüvitamist nõuda.

Vastatud:
09.08.2024

Ettevõtte likvideerimine

Ettevõtte likvideerimine

Ettevõtlus

Küsimus seoses ettevõtte likvideerimisega. Kas OÜ likvideerimise avalduse esitan selle kuupäevaga, millal on ettevõtte viimane tegutsemispäev? Ja kas koondamisel töötajatega lõpetan töölepingud § 89 (2) alusel? Mis alusel saan lõpetada koostööpartneritega lepingud, kas vabas vormis, et ettevõte lõpetab tegevuse?

Likvideerimisel on erinevad etapid, mis tuleb enne ettevõtte registrist kustutamist läbida. Avalduse likvideerimise alustamiseks võite esitada siis, kui olete otsustanud ettevõtte tegevuse lõpetada. Rohkem OÜ likvideerimisest ja selle etappidest saab lugeda näiteks Riigiportaalist https://www.eesti.ee/et/ettevotlus/ettevotte-lopetamine/osauehingu-vabatahtlik-lopetamine 

Töötajatega ettevõtte tegevuse lõpetamise tõttu töölepingute ülesütlemise alus on sel juhul TLS § 89 lg 2 p 1. Koostööpartneritele saate saata teated ettevõtte tegevuse lõppemisest. Teated võib saata vabas vormis, arvestades iga koostööpartneriga sõlmitud lepingus ette nähtut.

Vastatud:
08.08.2024

Vara täitemenetluses

Vara täitemenetluses

Ettevõtlus

Tere, Kui mul on võlgnevus kohtutäituri ees, ning asutan osaühingu, kas kohtutäitur saab ettevõttele seada tegevuspiiranguid vmt? Või saan tegevust jätkata probleemideta?

Kohtutäituril on õigus pöörata sissenõue võlgniku varale. Võlgnik olete Teie, mitte juriidiline isik (osaühing). Seega osaühingu varale sissenõuet pöörata ei saa. Küll on osaühingu osa Teie vara ja kohtutäitur saab arestida ja ka täitemenetluses müüa Teile kuuluva osaühingu osa.

Vastatud:
06.08.2024

MTÜ asutamine

MTÜ asutamine

Ettevõtlus

tegin endale mittetulundusühingu Ppppp ,aga seal avaldus ,ing põhikiri valesti ,kas saaksite aidata.

Kui soovite mittetulundusühingu põhikirja koostamisel näidist, soovitan kasutada interneti otsingut. Erinevaid põhikirja variante on saadaval piisavalt. Kindlasti tuleks põhikiri kohendada Teie vajadustele ja ühingu tegevusele sobivaks.

Kui siiski tundub, et dokumendi koostamine on liiga keerukas, soovitan pöörduda individuaalsle nõustamisele, anda juristile teada, mis on asutatava ühingu eesmärgid ja soovitavad toimimispõhimõtted ning tellida Teie vajadustele vastavad asutamisdokumendid.

Vastatud:
02.08.2024