Aiandusühistu liikmelisuse lõppemine

Aiandusühistu(AÜ) liikmelisuse lõpetamine: Esitasime AÜ juhatusele 2.juulil 2023 avalduse liikmelisuse lõpetamise kohta. AÜ põhikirjas liikmelisuse lõpetamisega seoses ei ole määratud tähtaegasid. Juhatus on selle avalduse kättesaanud, suuliselt on nad sellele viidanud. Mis ajast lõppeb AÜ liikmelisus? Mis aja eest võib AÜ esitada arvet ainult sihtotstarbelise makse kohta(sihtotstarve teadmata) peale antud avalduse esitamist, kui me ei kasuta ühtegi AÜ poolt pakutavat teenust? AÜ-le kuuluva tänava kaudu ligipääsu kasutamise kohta on sõlmitud juba varem notariaalne teeservituut klausliga "tähtajatu ja tasuta reaalservituut (teeservituut)".

Eelduslikult on Teie aiandusühistu juriidiliseks vormiks mittetulundusühing ja rakenduvad mittetulundusühingute seaduse sätted seaduses lubatud ja põhikirjaga ette nähtud erisustega. Nii sätestab MTÜS liikme välja astumise kohta, et mittetulundusühingu liikmel on õigus avalduse alusel mittetulundusühingust välja astuda, seejuures võib põhikirjaga ette näha, et liige võib mittetulundusühingust välja astuda ainult majandusaasta lõpul või pärast etteteatamistähtaja möödumist, mis ei või olla pikem kui kaks aastat. Eeldades, et Teie põhikirjas erisused puuduvad, tuleb mittetulundusühingu liikmelisus lõpetada avalduses märgitud kuupäeval. Lisaks tuleneb seadusest, et kui liikmelisus lõpeb majandusaasta kestel, peab põhikirjaga ettenähtud liikmemaksu tasuma kogu majandusaasta eest, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti.