Mis saab siis, kui jätan majandusaasta aruande esitamata?

Majandusaasta aruande esitamine registrile on kohustuslik.

Uues, 2023. a veebruaris jõustunud  Äriregistri seaduses on loodud täiendavad hoovad selleks, et distsiplineerida aruannete esitamise kohustuse täitmist.

Näiteks võimaldab uus regulatsioon teha aruanded esitamata jätnud juriidilisele isikule trahve eelneva hoiatusmääruseta. Samuti võimaldab regulatsioon trahvida juriidilise isiku juhatuse liikmeid, juhatuse puudumisel osanikke. Trahvi võib määrata korduvalt kuni majandusaasta aruande esitamiseni ning trahvi tegemisel ja suuruse määramisel saab arvestada, mitu korda on jätnud juriidiline isik majandusaasta aruande tähtaegselt esitamata, kui pikk aeg aruande esitamise tähtpäevast on möödunud ning muid registripidajale olulisi asjaolusid. Kuna trahvi määramisel on registripidajal suur kaalutlusõigus, siis saab ta arvesse võtta nii nimetatud kui ka muid asjaolusid. Info tehtud trahvimääruste kohta on avalik nii juriidiliste kui füüsiliste isikute osas.

Kui juriidiline isik ei ole seaduses ettenähtud tähtaja möödumisel esitanud nõutavat majandusaasta aruannet, määrab registripidaja juriidilisele isikule registrist kustutamise hoiatusega tähtaja majandusaasta aruande esitamiseks. Hoiatuse võib saata tähtaja möödumisel automatiseeritult.

Juriidilise isiku võib registrist kustutada, kui juriidiline isik ei ole esitanud registripidaja määratud tähtaja jooksul majandusaasta aruannet ja seaduses ettenähtud esitamistähtpäevast on möödunud vähemalt kolm kuud.  Värske äriregistri seaduse üldine jõustumistähtaeg oli 2023. aasta 1. veebruar. Siiski jõustuvad mõningad osad sellest tuleva aasta septembrist ning osa alles 2024. aasta märtsis. Lisaks muutustele aastaaruannete esitamise sunduse osas hakkab äriregister muu hulgas pidama osaühingute osanike nimekirja, kaotatakse osaühingute minimaalse osakapitali nõue ning luuakse võimalus broneerida ärinimi enne ühingu registreerimist.