Üldkoosoleku otsuse vaidlustamine

Kuidas käituda olukorras, kui KÜ üldkoosolekul enamus korteriomanikke hääletab otsuse poolt, mis on seadusega vastuolus? Otsuse tegemise ajendiks on soov kõrvale hoida kulutuste tegemisest, mis on seadusega ette nähtud ning mille mittetäitmine võib kaasa tuua ohtu inimeste varale ja tervisele. Kuidas sellises olukorras käituda?

Korteriomanikel on võimalus ka üldkoosolekul vastu võetud otsuseid vaidlustada. Juriidilise isiku organi otsuse kehtetust (nii kehtetuks tunnistamist kui tühisuse tuvastamist) reguleerib üldnormina tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 38, mille kohaselt võib huvitatud isiku nõuda kohtus juriidilise organi seaduse või põhikirjaga vastuolus oleva otsuse kehtetuks tunnistamist.

Korteriühistu organi otsuse kehtetuks tunnistamise ja tühisuse tuvastamise nõue lahendatakse kohtus tsiviilkohtumenetluse seadustiku alusel (TsMS) hagita menetluses (§ 613 lg 1 p 4). Otsuse kehtetuks tunnistamise nõue tuleb esitada 60 päeva jooksul otsuse vastuvõtmisest (KrtS § 29 lg 3). Koos kehtetuks tunnistamise nõudega võib esitada ka tühisuse tuvastamise nõude, kui tegemist on sama otsuse osas esitatud alternatiivsete nõuetega, samas ei ole tühisusele tuginemise võimalus piiratud selle tähtajaga. TsÜS § 38 lg 7 teise lause kohaselt on tühisusele tuginemine ajaliselt piiratud ainult juhul, kui otsuse alusel on avalikku registrisse tehtud kanne ja kande tegemisest on möödunud kaks aastat. Seega põhimõtteliselt võib tühisusele tugineda ajaliselt piiramatult seni, kuni ei teki vastuolu hea usu põhimõttega.

Vastatud:
14.03.2025