Kinnistute kinkimine kaasomandisse

Onule kuuluvad kinnistud, mida ta soovib kinkelepinguga sugulaste vahel jagada- igalt kinnistu hakkab jagunema järgmiselt: üks neljandik jääb talle, teine neljandik isikule 2, kolmas neljandik isikule 3, neljas neljandik läheb pooleks isikule 4 ja isikule 5. Seega viis omanikku, aga mitte võrdsed osad, jaotus on mõtteline ja reaalosadeks jagamise soovi ei ole. Kuidas tuleb kinkelepinguga seda notari juures vormistada, kas need osad tuleb notarisse aega broneerides juba eelnevalt kuskile kirja panna või aetakse see kõik kohapeal notaris, kuhu kõik korraga lähevad, ühe korraga joonde? Millised toimingud on kõik vajalikud? Kas notaritasu arvestatakse maa maksustamishinna järgi või võib tehingu väärtuse ise määrata, ka väiksema, kui on maa maksustamishind? Ühel kinnistul ka ka rendileping, millelt saadakse rentnikult tulu. Kas see rendileping tuleb ka uute omanike lisandudes ümber vormistada ja lisada uute omanike nimed või võib see nii jääda?

Kinnisasja omanikul on omandi suhtes kõik omaniku õigused, sealhulgas õigus kinnisasja osaliselt või tervikuna müüa või kinkida ühele või mitmele isikule. Küsimusest saab mõista, et kinnisasju on mitu. Seega tuleks teha kinkeleping iga kinnisasja kohta eraldi. Samuti saab mõista, et kinnisasju ei soovita kinkida tervikuna, vaid osaliselt ja viisil, et iga kinnisasi hakkab kuuluma edaspidi viiele omanikule ühiselt kaasomandina. Kaasomandis ei pea kaasomanike osad olema võrdsed, ent need peavad olema kindlaks määratud suurusega mõttelistes osades. Teie näite puhul jagunevad kinnisasjad kaheksandikeks. 2/8 mõttelist osa saab kuuluma isikule 2, isikule 3 ja kinkijale endale, igaühele 2/8. Isikutele 4 ja 5 saab kummalegi 1/8 igast kinnistust. Seega kingitakse ära 6/8 mõttelist osa kinnistust.

Notari juurde aega broneerides on vajalik notarile edastada andmed soovitava tehingu kohta, sealhulgas kellele mida ja kui suures osas kingitakse. Võimalik on esitada ka tehingu kirjeldus nagu Te selle mulle esitasite. Kuidas soovitud olukorda saavutada, nõustab sellisel juhul kindlasti tehingut tõestav notar. Notaritasu arvutatakse tehinguväärtuse järgi. Tehingu väärtuse avaldavad tehingus osalejad.

Vastatud:
26.08.2024