Üürilepingu lõppemine omaniku vahetumisel

Kas ja kui kaua kehtib ruumide omaniku vahetumisel olemasolev üürileping või peab uus omanik enda nimel sõlmima uue üürilepingu. Kas üürnikul on õigus lõpetada ühepoolselt leping omaniku vahetumisel.

Kui üürileandja võõrandab kinnisasja pärast kinnisasja üürniku valdusse andmist või kui üüritud asja omanik vahetub pärast asja üürniku valdusse andmist asja võõrandamise korral sundtäitmisel või pankrotimenetluses, lähevad üürilepingust tulenevad üürileandja õigused ja kohustused üle asja omandajale. Uut üürilepingut sõlmima ei pea, uus omanik astub lepingusse vana omaniku asemel. Seejuures, kui uus üürileandja rikub üürilepingust tulenevat kohustust, vastutab eelmine üürileandja kolme aasta jooksul, alates üürileandja õiguste ja kohustuste üleminekust, kohustuse rikkumisega üürnikule tekitatud kahju eest nagu käendaja.Üürilepingust tulenevate õiguste ja kohustuste üleminekul uuele üürileandjale üüritud asja võõrandamise  tõttu (käesoleva seaduse § 291) võib uus üürileandja üürilepingu kolme kuu jooksul käesoleva seaduse §-s 312 sätestatud ülesütlemistähtaega järgides üles öelda, kui lepingut ei või varem lõpetada. Elu- või äriruumi üürilepingu võib omandaja sel põhjusel üles öelda üksnes juhul, kui ta vajab üüritud ruumi tungivalt ise.

Üürnikul on õigus üürileping üles öelda korraliselt, järgides etteteatamistähtaega (kui tegemist on tähtajatu üürilepinguga) või erakorraliselt, näidates ära ülesütlemist tinginud mõjuva põhjuse (nii tähtajatu- kui tähtajalise üürilepingu korral). Mõjuva põhjuseta üürilepingut erakorraliselt üles öelda ei saa.