Kodakondsus

Ma olen Eestis sündinud, aga elan ja töötan praegu Ameerikas, oman kahte passi. Ma olen siin abiellunud Ameerika kodanikuga ja ootan last. Ma soovin, et laps saaks Eesti passi, mida riik ei tohi legaalselt ära võtta. Loen seadusi Riigi Teatajast: https://www.riigiteataja.ee/akt/961169 -- § 1. Eesti kodanik (2) Eesti kodanik ei või olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses. -- § 2. Eesti kodakondsuse omandamine, saamine, taastamine ja kaotamine (1) Eesti kodakondsus: 1) omandatakse sünniga; -- § 3. Mitme kodakondsuse vältimine Isik, kes lisaks Eesti kodakondsusele omandab sünniga ka mõne muu riigi kodakondsuse, peab 18-aastaseks saamisel kolme aasta jooksul loobuma kas Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest. -- § 5. Eesti kodakondsuse omandamine sünniga (1) Sünniga omandab Eesti kodakondsuse: 1) laps, kelle sündimise ajal vähemalt üks tema vanematest on Eesti kodakondsuses; (3) Kelleltki ei tohi võtta sünniga omandatud Eesti kodakondsust. Seadus § 1. (2) järgi ei ole kaks passi Eestis lubatud, aga minu olukorra järgi § 5. (3) kirjutab selle seaduse üle. Kui laps sünnib Ameerikas, saab ta Ameerika passi ja minu kaudu ka Eesti passi - see esindab § 3, kaks passi sünniga. 1. Kuna Eesti pass ON minu kaudu "sünniga omandatud", kas § 5. (3) kirjutab ka § 3 seaduse üle? 2. Kas Ameerikas sündides peab mu laps 18-aastaselt ikka ainult ühe passi valima või saab mõlemad hoida ja püsivalt uuendada, kuna omandas Eesti oma sünniga?

Juhin Teie tähelepanu asjaolule, et kodakondsuse kaotamine ja kodakondsuse äravõtmine ei ole päriselt kattuvad mõisted. Kodakondsusseaduse § 2 lg 4 kohaselt kaotatakse Eesti kodakondsus kodakondsusest vabastamise, selle äravõtmise või mõne muu riigi kodakondsuse vastuvõtmisega. Seega kaotatakse kodakondsus sellest vabastamisega isiku taotluse alusel, teise riigi kodakondsuse vastu võtmisega ja ka kodakondsuse ära võtmisega. Kodakondsuse võib Vabariigi Valitsuse korraldusega teatud juhtudel ära võtta kodakondsusseaduse § 28 alusel. 

Seega on alaealistele lastele, kelle vanemad on erinevas kodakondsuses, olla kuni täisealiseks saamiseni kaks kodakondsust ent 18-aastaseks saades peab laps  siiski kolme aasta jooksul loobuma kas oma Eesti või mõne muu riigi kodakondsusest.

Vastatud:
04.04.2025