Hüpoteegi kustutamine

Tere Kinnistule seati hüponeek 04.02.2011 aastal osaühingu kasuks, 11.11.2013 osaühing kustutati ja peale selle ka veel siis olnud juhatuse liige suri 2020 aastal. Küsimus oleks, et kuidas on võimalik hüpoteeki maha võtta.

Hüpoteek seatakse tavaliselt mingi kohustuse täitmise tagamiseks lepinguga. Kui hüpoteegipidaja on lõpetatud õigusjärglaseta ja hüpoteegiga tagatud nõuet ei ole ka tehinguga kellelegi üle antud, on nõue lõppenud. Kui hüpoteegiga tagatud nõue rahuldatakse või nõuet ei ole tekkinud, võib koormatud kinnisasja igakordne omanik nõuda hüpoteegi kandmist enda nimele või selle kustutamist, kui ei ole kokku lepitud teisiti.

Seega soovitan tähelepanelikult lugeda läbi hüpoteegi seadmise kokkulepe, selgitada välja kas nõue on rahuldatud, kellelegi üle antud või lõppenud. Hüpoteegi kustutamiseks tuleb teha isikul, kelle vara on koormatud hüpoteegiga, digitaalallkirjaga avaldus maakohtu kinnistusosakonnale hüpoteegi kustutamiseks. Kirjeldatud asjaoludel võib registriosakond nõuda hüpoteegi kustutamisekskohtule tuvastushagi esitamist, et kohtulahendiga oleks nõude puudumine tuvastatud.