Koondamine avalikus teenistuses

Riigiasutusese toimub struktuuri muudatus, mis jõustus alates 01.01.2025 tekitades koondamissituatsiooni (viidates ATS §90 lg1 p2). Sellega seoses kaovad praegused ametikohad ja tehakse tagasiulatuv ettepanek (viidates ATS §90 lg7) asuda uuele ametikohale alates 01.01.2025. Ettepankus on välja toodud ettepaneku põhjus (viidatakse struktuuri muudatusele) ja põhipalk. Ettepanekus ei ole välja toodud uusi teenistusülesanded ( st puudub ametijuhend). Uutest tööülesannetest on räägitud kaudselt suusõnaliselt aga ei ole edastatud ühtegi kirjalikku dokumenti. Ettepanekuga nõusumiseks antakse 24 tundi, millega mittenõustumisel loetakse antud dokument koondamise etteteavitamiseks. Kui riigiametnikule tehakse antud ettepanek, siis mis hetkel on veel võimalus keelduda ja nö võtta/saada koondamine (siin on mõeldud olukorda, kus ettepanekuga algselt nõustutakse, kuid hiljem selgub, et tööülesanded on vastu võetamatud)? Kas ettepanekuga nõusumine on aluseks käskkirja koostamiseks ja ametnikul ei ole enam võimalust keelduda?

Teie asutuses ei pruugi olla sugugi koondamissituatsioon ja koondamine ei pruugi olla lubatav. Riigikohtu tõlgenduste põhjal on oluline, et ametiasutus suudaks põhjendada ametikoha tegelikku kaotamist ning näidata, et ülesandeid ei ole lihtsalt üle antud teisele struktuuriüksusele või ametiasutusele. Koondamise õiguspärasuse hindamisel vaadeldakse nii formaalseid kui ka sisulisi aspekte. Koondamise õiguspärasuse hindamisel tuleb Riigikohtu suuniste kohaselt võrrelda kaotatud ametikoha ja võimaliku uue ametikoha ülesandeid. Kui ülesanded on sisuliselt samad, võib see viidata, et tegelikult ei ole toimunud ametikoha kaotamist, vaid ülesannete üleandmine, mis ei ole ATS § 90 lg 3 kohaselt lubatud koondamise alus.

Küll võib olla põhjust koondamiseks, kui ametniku ametijuhendit muudetakse ulatuses, milles see eeldab ametniku nõusolekut, ja ametnik  seda ei anna. ATS § 90 lg 1 p 3 alusel saab seejuures koondamissituatsioon tekkida üksnes juhul, kui ametijuhendit on tegelikult muudetud. Pelgalt muude töökorralduslike nõuete kehtestamine, mida ei ole ametijuhendisse sisse viidud, ei too kaasa koondamissituatsiooni selle sätte alusel.

Soovitan tööandja teatega pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, kuna vastajas tekitab teade küsimuses kirjeldatu põhjal küsimusi selle õiguspärasusest.

Vastatud:
09.01.2025