Koolituskulude hüvitamise kokkulepe
Mul on töökohas leping, mis kohustab mind töötama 13 kuud, ja ennetähtaegsel lahkumisel pean maksma koolitustasu. Tööandja rikub aga tööõiguse seadusi, näiteks töö- ja puhkeaja nõudeid: töötan 16-tunniseid vahetusi ülepäeviti, tihti puudub 24-tunnine puhkeaeg. Kas mul on võimalik lahkuda ilma koolitustasu maksmata, arvestades tööandja seaduserikkumisi?
Tööandja ja töötaja võivad omavahel kokku leppida, et kui tööandja teeb töötaja koolitamiseks lisakulutusi, mis on suuremad mõistlikest kuludest, peab töötaja nende kulude hüvitamiseks tööandja juures kokkulepitud aja (siduvusaeg) töötama.
Üldjuhul saab koolitused jagada kahte gruppi. Sellised, mis on otseselt tööandja huvides ja sellised, millest on huvitatud eelkõige töötaja. Koolituskulude hüvitamise kokkulepet saab sõlmida selliste koolituskulude hüvitamiseks, mis ei kuulu tööandja koolituskohustuse alla (TLS § 28 lõige 2 punkt 5), ning mille puhul teeb tööandja töötaja koolitamiseks mõistlikest kuludest suuremaid väljaminekuid. Kokkuleppe sõlmimine on seega õigustatud, kui tegemist ei ole koolitusega, mida tööandja peab töötajale tagama ja kulud ületavad tavapäraseid koolituskulusid.
Kui sõlmitakse koolituskulude kokkulepe, siis see on kehtiv üksnes juhul, kui:
- kokkulepe on sõlmitud kirjalikult;
- kokkuleppes on näidatud koolituse sisu ja kulud;
- siduvusaeg ei ületa kolme aastat;
- siduvusaeg ei ole koolituskulusid arvestades ebamõistlikult pikk.
Koolituskulude hüvitamise kokkulepe, mis on sõlmitud alaealisega või tööandja seaduses ettenähtud koolituskohustuse täitmisega seonduvate kulude hüvitamiseks, on tühine.
Seadus ei keela siduvusaja jooksul küll töölepingut üles öelda, kuid üldjuhul toob see töötajale kaasa kulude hüvitamise kohustuse. Töötaja peab hüvitama tööandjale tehtud lisakulud proportsionaalselt siduvusaja lõpuni jäänud ajaga, kui töötaja ütleb töölepingu üles enne siduvusaja möödumist. See võib juhtuda nii korralise ülesütlemisega, näiteks katseajal (TLS § 86 lg 1) kui pärast katseaega (TLS § 85 lg 1) kui ka erakorralise ülesütlemisega (§ 91 lg 3). Kui aga töölepingu ülesütlemise põhjuseks on tööandjapoolne oluline töölepingu rikkumine (TLS § 91 lg 2), siis töötaja ei pea hüvitama tööandjale tehtud lisakulusid proportsionaalselt siduvusaja lõpuni jäänud ajaga.