Konkurentsipiirangu kehtivus

Tere! Mul on küsimus konkurentsipiirangu kohta. Mul on töölepingus kirjas, et ma ei tohi samalaadset tööd teha ühegi konkureeriva ettevõtte juures... aga kui ma jään põhitöökohast haiguslehele, kas ma sel juhul tohiksin teha konkurendi heaks lühiajalist tööd (esitades selle eest arve oma isikliku firma alt), ilma, et selle eest rakenduks (vahele jäämisel) sanktsioone? Ehk kas mu põhitöökoha töölepingus toodud piirangud kehtivad ka haiguslehe ajal või on töölepingu tingimused haiguslehe ajal peatunud?

Konkurentsipiirang kehtib tavapäraselt kohu töösuhte ajal. Kui töötaja on ajutise töövõimetuse lehel, ei tohi ta üldse tööd teha, sealhulgas ka muus ettevõttes kui tema põhitööandja. Küll aga soovitan lugeda oma konkurentsipiirangu kokkulepet ja analüüsida alljärgnevatele selgitustele tuginedes, kas selline kokkulepe on õiguspärane ja kehtiv.

Konkurentsipiirangu kokkuleppe kohaselt ei tohi töötaja asuda ametisse tööandja konkurendi juures ega tegutseda tööandjaga samas tegevusvaldkonnas. Tööandja ei saa töötajal takistada töötamist sektoris, kus ta ise ei tegutse.  Töötajale ei saa olla keelatud igasugune töö konkurendi juures, vaid üksnes tegevused teisel töökohal, mis võib töötaja endise tööandja majandustegevust mõjutada (Riigikohtu otsus nr 2-15-16682/73).

Töötaja vaba eneseteostuse ja suurema sissetuleku saamise võimalusi oluliselt kärpiv kokkulepe on õigustatud juhul, kui (Riigikohtu otsus nr 2-15-16682/73):

  • piirang on vajalik tööandja erilise majandusliku huvi kaitsmiseks, sest töötaja võib töösuhtes omandatud teadmisi kasutades tööandjat oluliselt kahjustada;
  • piirang on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult määratud (piirang on proportsionaalne tööandja kaitstava huviga ning töötajale on arusaadav, millisel territooriumil, kui kaua ja millise tegevuse kohta piirang kehtib);
  • töötaja saab piirangu olemusest aru, teda on selle sisust kirjalikult teavitatud.

Kui üks eeltoodud nõuetest on täitmata, on konkurentsipiirangu kokkulepe TLS § 23 lg 4 järgi tühine. Tühisel kokkuleppel ei ole algusest peale õiguslikke tagajärgi ja seda ei pea täitma.

 

Vastatud:
09.01.2025