Hüvitiste arvestamine vanemapuhkuse järgselt
Tere.Teatasin töötajale, et tulenevalt töö ümberkorraldamisest on tema töökoht likvideeritud enne tema vanemapuhkuselt naasmist, mistõttu koondame ta kui naaseb tööle (oli eelnev info töötajalt, et laps saab 3-aastaseks ja järgmisest päevast soovib naasta). Ta oli töölt eemal 3-aastat. Talle maksti välja kasutamata jäänud puhkusepäevad, 3 kuu hüvitise (töötas ettevõtte üle 10 aasta), ühe kuu hüvitise. Paari kuu möödudes peale töösuhte lõpetamist ja väljamaksete tegemist andis töötaja teada, et talle tehtud väljamakseid peame vastava indeksi alusel arvestama (jäi vanemapuhkusele 2021, naases 2024). Mida tegi tööandja valesti, mida antud olukorra puhul peab tööandja kindlasti järgima, et kõik oleks korrektne ja seaduslik? Mida antud juhul peab tööandja lisaks tegema?
Tõenäoliselt on tööandja keskmise töötasu arvutamisel jätnud tasu indekseerimata. Puhkusetasu arvutamiseks tuleb töölepinguseaduse (edaspidi „TLS“) § 70 lg 1 ja § 29 lg 8 kohaselt lähtuda määrusest „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ (edaspidi „määrus“). Määruse § 2 lg 5 sätestab, et kui töö tegemisest keeldumise tõttu ei ole töötajale rohkem kui kaheteistkümne kuu jooksul töötasu makstud, korrigeeritakse töötaja töötasu keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtiva töötasu indeksiga. Indeksi väärtus arvutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul ja töö tegemisest keeldumise kuul kehtinud Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäärade suhtena.
Sama paragrahvi lg 6 kohaselt ei kohaldata eelnevat, kui keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul
1) on töötasu kollektiivlepingus kokku lepitud. Sellisel juhul kasutatakse kollektiivlepingus kokkulepitud töötasu, välja arvatud, kui töölepingus kokkulepitud töötasu on keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul suurem kollektiivlepingus kokkulepitud töötasust;
2) kehtiv töötasu on suurem kui Statistikaameti avaldatud viimase kvartali riigi keskmine brutokuupalk. Sellisel juhul kasutatakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuul kehtivat töötasu.
Seega, kui keskmise töötasu arvutamise vajadus tekib näiteks 2024. a ning kui lähtuda eeldusest, et töötasu ei ole kollektiivlepingus kokku lepitud ja et kehtiv töötasu ei ületa keskmist brutokuupalka, tuleb jagada 2024. a kehtinud töötasu alammäär lapsehoolduspuhkusele jäämise aasta kehtinud töötasu alammääraga.
Saadud jagatis tuleb korrutada lapsehoolduspuhkusele minemisele eelnenud töötasuga. Saadud tulemus on töötaja keskmine töötasu, mis on aluseks nii puhkuse- kui koondamishüvitise arvutamisele.
Kui hüvitised arvutati indekseerimata keskmise töötasu alusel, tuleks teha ümberarvutused ja maksta välja täiendav hüvitis.