Korteriühistu moodustamine

Tere! Kuidas kaasomandis olev ridaelamu (5 korteriga) saaks vormistada korteriühistuks? Kõik liikmed sellega nõus.

On võimalik, et Teie majale on korteriühistu juba moodustatud. 1. jaanuaril 2018, kui jõustus korteriomandi- ja korteriühistuseadus, moodustati kortermajades, kus polnud veel korteriühistut moodustatud, korteriühistu automaatselt. Kas korteriühistu on moodustatud, saate kontrollida e-äriregistrist (https://ariregister.rik.ee/) sisestades otsinguväljale oma maja aadressi. 

Igal juhul tuleb kokku kutsuda korteriomanike üldkoosolek. Korteriomanike üldkoosolekul võetakse vastu põhikiri, valitakse korteriühistu juhatus, vajadusel ka revisjonikomisjoni liikmed, kehtestatakse osamaks – tegemist on korteriühistu n-ö likviidsuskapitaliga – harilikult katab see ühe kuu kulud. Tegemist on ühekordse maksega, mis jääb ühistu arvele. Seaduse kohaselt teevad korteriomanikud majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele. Põhikirjaga võib ette näha ka erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majandamiskulude kandmisel, kui see on kõiki asjaolusid arvestades mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve.
Äärmiselt oluline on arvestada, et asutamiskoosolekul peab kohal olema suurem osa korteriomanikest – 50% pluss üks tingimusel, et enamusele kuulub ka mõtteliste osade kaudu enamik korteriomandite mõttelistest osadest.

Seejärel tuleb asutatud korteriühistu kanda äriregistrisse, kui ühistu on juba registreeritud, tuleb ühistu registriandmeid muuta. Selleks tuleb esitada digitaalallkirjastatud avaldus koos riigilõivu tasumise tõendiga.
Avaldusele tuleb lisada selle aluseks olev protokoll, mis peab sisaldama andmeid koosoleku toimumise aja ja koha ning hääletustulemuste ja vastuvõetud otsuste kohta.
Protokollile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija. Protokollile tuleb lisada koosolekust osavõtnute nimekiri koos igaühe allkirjaga. Juhatuse liikme registrisse kandmiseks on lisaks vaja tema notariaalselt kinnitatud allkirjanäidist (kui ta ei ole avaldusele alla kirjutanud).

Отвечено:
08.01.2024