Testament

Tere! Vanahärral tehtud testament aastal 2019, annaku (kinnistu) saajaks poeg, kellega ühe katuse all elas. Ülejäänud vara läheks teise pojaga jagamisele. Umbes sellest ajast, kui testament tehti, algas aga lahkunuga koos elava poja poolt kodus vaimne ja lahkunu väitel vahel ka füüsiline terror. Kui hiljem härral oli tervise tõttu abi vaja, ei reageerinud sellele samas kohas elav poeg. Reageeris hoopis teise poja pere. Ja abi oli vaja palju. Eelneva tõttu plaanis lahkunu testamenti muuta ja jätta kinnisvara hoopis lapselapsele. Kuid kahjuks härra suri enne, kui jõudis seda teha. Kas on mõtet testamenti vaidlustama hakata, kui meil (teise poja perel) ei ole kuidagi tõestada ei vaimset ega füüsilist terrorit? Ka see, et tal oli plaan muuta, on ainult lähedase jutu tasandil... Me ei ole ka päris kindlad, et seda testamenti tegema ei survestanud härrat too poeg, kuid tõestada ei saa. Küsimus ka testamendi sõnastuse kohta. Annaku saajaks oli märgitud poeg, kellega koos vanahärra elas. Ja kui see poeg oleks enne vanahärrat surnud, oleks saajaks tolle poja lapsed. Kuid meile teadaolevalt ei ole sellel pojal lapsi. Kas testamenti pannakse sisse lapsed lootuses, et need kunagi tulevad? Või saab testamenti neid märkida ikkagi vaid juhul, kui nad juba reaalselt olemas on? Aitäh teile!

Pärimisseaduse § 88 lg 7 sätestab kellel, mis alusel ja mis aja jooksul on võimalik testamenti tühistada pärast pärandaja surma: Kui testamendi tegemisel esines asjaolu, mis annab vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seadusele aluse testamendi tühistamiseks, võib pärast pärandaja surma testamendi tühistada ka isik, kes oleks õigustatud pärima testamendi või selle osa kehtetuse korral. Testamendi tühistamiseks tuleb esitada hagi testamendis märgitud pärijate vastu kohtusse. Testamendi tühistamise hagi võib esitada kohtusse ühe aasta jooksul tühistamise aluseks olevast asjaolust teadasaamisest arvates, kuid mitte hiljem kui 30 aasta möödumisel pärandi avanemisest arvates. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 90 lõike 1 kohaselt tehingu, mis on tehtud olulise eksimuse, pettuse, ähvarduse või vägivalla mõjul, võib seaduses sätestatud korras tühistada. Seega peaks isik, kes soovib pärast pärandaja surma tema testamenti tühistada, tõendama asjaolusid, mis annavad aluse tühistamiseks.

Testamendis võib nii pärijana kui ka annakusaajana nimetada isiku nime järgi aga ka kirjeldades isikut selliselt, et oleks võimalik ühemõtteliselt aru saada, kellele vara jätta soovitakse. Kuivõrd testament võidakse teha palju aastaid enne pärandi avanemist, on mõistetav, et testamendis nimetatakse soovi korral ka neid alanejaid sugulasi, keda veel ei olegi ent kelle sündimist loodetakse või peetakse võimalikuks. Ka teie kirjeldatud viisil veel sündimata ja võibolla ka eostamata laste nimetamine testamendis ei ole keelatud.

Vastatud:
27.03.2025