Üürilepingu lõppemine
Tere! Üürin korterit 11 aastat, on tähtajatu üürileping. Omanik otsustas nüüd üürilepingu lõpetada 3 kuulise etteteatamisega. Väidetavalt müüb maja maha ja lõpetas ka teise üürilisega lepingu. Püüdsin läbirääkida ja aega pikendada kuni laps lõpetab kodu kõrval asuva kooli. Ei õnnestunud. Leidsin kiiresti ajutise elamise kooli lähedal ja soovin nüüd ise 22 päeva enne omaniku öeldud tähtaega välja kolida. Ta ei ole ka sellega nõus - nõuab üüri kuni lõpuni. Kas ma pean seadusega üüri lõpuni maksma, kuigi olen teda teavitanud varasemast väljakolimisest? Teise üürilisega on ta nõus varem lepingu lõpetama - need kolivad juba 2 kuud varem välja. Lisaks - kas üürileandjal on õigus nõuda minult enne väljakolimist haljastustööde teostamist tema aias (varasemalt oleme seda teinud, kuna kasutasime ka aeda) - riisumine, lehtede äravedu jne. Omatekitatud sodi viime minema, aga ta eeldab, et hooldame terve ta aia enne äraminekut. On see õigustatud? Kolmas teema - remont. Korteri köögis on seinas pestav ülevärvitud tapeet, mis on 11 aasta jooksul puupliidi kütmise tagajärjel kergelt tahmunud. Omanik teab, et pliit on köögis ainuke küttekeha ja ajab pidevalt suitsu sisse. Samuti on köögi lagi algselt kehvasti viimistletud ning aja jooksul on värv lahti löönud ja koorub + ülemiste elanike tekitatud veeavarii jäljed. Omanik süüdistab mind köögi rikkumises liigse küpsetamisega - olin mõnda aega hobipagar. Kas tal on õigus nõuda köögile täielikult uut viimistlust?
Tähtajatu lepingu saab korraliselt ja ühepoolselt üles öelda 3-kuulise etteteatamisega. Selleks ei pea lepingu pool otsima tõsist alust lepingu lõpetamiseks, vaid igaühel on õigus lepingusuhtest väljuda etteteatamistähtaega järgides. Poolte kokkuleppel võib lepingu lõpetada ka varem. Lepingu lõpetamiseks tuleb teisele poolele esitada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (näiteks meili või sõnumi teel) ülesütlemisavaldus. Kui kokkulepet ei saavutata, kehtib leping etteteatamisaja lõpuni ja üürnikul on kohustus tasuda kokku lepitud üüri kuni lepingu lõppemiseni.
Seaduse kohaselt tuleb eluruum lepingu lõppemisel tagastada samas seisukorras, nagu see oli vara üleandmisel. Siin tuleb meeles pidada aga seda, et üürnik ei vastuta loomuliku kulumise eest ning peab üüripinnalt likvideerima vaid need kahjustused, mis on tekkinud tema tegevuse või hooletuse tagajärjel. 11 aastaga tapeedi ja värvi kulumine on loomulik kulumine ka juhul, kui küttekolded ei tahma. Üürilepingu sõlmimisel tuleb koostada eluruumi üleandmise-vastuvõtmise akt. Sama dokument tuleb täita ka üürilepingu lõppemisel. Nii tekib korrektne võrdlus kahest aktist: üks, mis tehti üürilepingu alguses ja teine, mis tehti selle lõpus. Puuduste korral peab üürileandja hindama kahju suuruse, suutma kahju tõendada, ning võtma sealjuures arvesse ka loomuliku kulumise aspekti. Kui korteri seisund üürilepingu alguses ja selle lõppedes on, arvestades loomulikku kulumist, võrdväärne ja selliseid puudusi, mille eest peaksite eelnevaid selgitusi arvestades vastutama, ei esine, ei saa üürileandja Teilt ka nende hüvitamist nõuda. Viimistluse kulumise ja luitumise näol on tegu loomuliku kulumisega, mille eest üürnik ei vastuta ja mille hüvitamist ei saa üürnikult nõuda. Aiatööde tegemist on õigus nõuda vaid juhul, kui selles ollakse konkreetselt eelnevalt üürilepingus kokku leppinud.