Tähtajaline üürileping
Tere! Elame üüripinnal, millele on sõlmitud aastane leping tähtajaga 20.10.2024. Oleme plaaninud, et ostame peagi oma kodu ja kolime siis välja, hetkel veel kohta leidnud pole. Olen aru saanud, et kui kumbki osapool lepingu lõpetamise soovist ei teata, pikeneb üürileping automaatselt. 3.09.2024 teatas üürileandja, et peame 20.10.2024 korteri vabastama ja temal on õigus tulla millal soovib uutele üürnikele korterit näitama, kui meie seal sees elame. Küsimus. Kas tal on õigus meie korterisse iga kell uute huvilistega sisse marssida ja kas me peame 20.10.2024 välja kolima? Meil on 4 aastane laps ja kui me selle aja sees oma kodu veel ei leia peaksime kolima veel järgmisele üüripinnale kuniks oma kodu saame. Aasta tagasi kolisime Pärnust Tartu ja kui nüüd see aasta peame veel kaks korda kolima, on seda kõike lapse jaoks palju, lisaks peame ju vahetama ka lasteaeda. See kõik on meile väga kurnav ja lapse jaoks raske. Meile tundub, et meie üürileandja (erafirma) käitub meiega kiuslikult ja ei lähtu hea usu põhimõtetest. Mis on meie võimalused, et vältida mitu korda kolimist? Kui me peaksime lepingu lõpetamise vaidlustama kohtus (sest Tartus üürikomisjoni pole), kas siis seadus toetaks meid (vastavalt võlaõigusseaduse § 326-le)?
Tähtajaline leping lõpeb tähtaja möödumisel. Seega sõlmides tähtajalist lepingut kestusega 1 aasta, pidite Te arvestama, et saate korterit kautada 1 aasta jooksul. Lepingut saab küll pikendada, ent sellega peavad mõlemad lepingupooled nõus olema. Praegu on üürileandja korteri vabastamise soovist teada andnud ja leping tuleb lugeda lõppenuks 20.10.2024. VÕS § 326 ei ole asjakohane kuna Teie leping ei lõppe mitte selle ülesütlemisega vaid tähtaja möödumisega. Kui üürileandja seda ei soovi ja kokkulepet ei saavutata, ei näe ma võimalust peale tähtaja möödumist korterit kasutada.
Isegi, kui eluruum kuulub kellelegi teisele (üürileandjale), on see samaaegselt üürija kodu, kuhu omanik ei saa oma suva järgi sisse sadada. Selline soov, nagu üürileandja poolne korteri külastamine, peab olema eelnevalt kooskõlastatud üürnikuga ja sisaldama mõistlikku etteteatamise aega. See kehtib ka siis kui leping on lõppemas ja korterit soovitakse näidata uutele üürnikele.