Keeleseaduse tõlgendamine

Tere päevast! Sooviksin pöörduda Teie poole palvega kaaluda küsimust, mis on seotud keeleseadusega, täpsemalt §26 "Eesti keele oskuse tõendamise erisused", alapunkt 3, kus on märgitud, et eesti keele tasemeeksamit ei pea sooritama isik, kes on omandanud eesti keeles põhihariduse, keskhariduse või kõrghariduse. [RT I, 02.07.2013, 1 - jõust. 01.09.2013]. Hetkel, mil Teie poole pöördun, olen Tartu Ülikooli Narva Kolledži 3. kursuse üliõpilane, õppides erialal "Keeled ja mitmekeelsus koolis"(eesti keel). Ülikooli lõpetamiseks on vajalik edukalt kaitsta bakalaureusetööd. Ent tekib probleem: tudengitel, kellel puudub tunnistus C1 tasemel eesti keele eksami sooritamise kohta, ei lubata kaitsta tööd. Palun kaaluda minu konkreetset olukorda. Olen omandanud põhi- ja keskhariduse eesti keeles ning edukalt sooritanud B1 ja B2 taseme eksamid 9. ja 12. klassis. Praegu õpin ja saan juba kolmandat aastat kõrgharidust eesti keeles. Viimase kahe aasta jooksul olen kolm korda proovinud sooritada C1 eksamit, kuid viimasel korral jäi puudu vaid 2 punkti. Ees seisab viimane katse eksam edukalt sooritada. Väga palun nõu, kuidas edasi toimida. Suurima lugupidamisega

Keeleseaduses on kirjas, et haridus loetakse omandatuks eesti keeles, kui vähemalt 60 protsenti õppetööst toimus eesti keeles. Küsimusest mõistan, et Teie puhul just nii ongi. Seadusandja on § 26 lõiget 3 seaduse seletuskirjas selgitanud järgmiselt: "eesti keele tasemeeksamit ei pea sooritama isikud, kes on omandanud keskhariduse eesti keeles. Selle tõendamiseks sobivad kõik erinevad keskhariduse omandamist tõendavad dokumendid (gümnaasiumi lõputunnistus, keskkooli lõpu¬tunnistus, kutsekeskhariduse lõputunnistus jne)".

Kahjuks jääb vastajale arusaamatuks, miks nõutakse eesti keelselt inimeselt kes õpib eesti keelse õppekava alusel, eesti keele tasemeeksami tunnistust. Tõenäoliselt on mingid asjas tähtsust omavad asjaolud mulle praegu teadmata. Soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et selgitada välja kõik asjaolud ja esitatud nõude õiguspärasus.

Vastatud:
23.01.2024