Tehingud eestkostetava varaga
Olen Eesti eakate vanemate poeg ja hiljuti avastasin, et nende seaduslik eestkostja, kellega mul on pingelised suhted, on esitanud kohtule taotluse saada luba vanemate nimel kinnisvaratehinguteks. Taotlus esitati ilma minu nõusoleku või eelteadmisteta (05.04.2024) ja mul puudub juurdepääs juhtumi detailidele või staatusele. Eriti murettekitav on, et eestkostja on valmistunud kohe pärast kiiret müüki kolima Venemaale, mis ei jäta aega müügi peatamiseks või muudeks toiminguteks. Lisaks takistaks kolimine Venemaa jurisdiktsiooni tõhusalt igasuguseid tulevasi katseid vahendite või vara tagasinõudmiseks. Minu juurdepääs juhtumile on piiratud, ma ei saa jälgida, millal ja milliseid otsuseid kohus teeb, mis muudab ootamise ebaotstarbekaks. Küsimus: Milliseid proaktiivseid õiguslikke meetmeid saan ma kohe rakendada, et vältida müüki enne kohtu otsust? Vajan üksikasjalikku, praktilist plaani, sealhulgas vajalikke samme, koguma peavad dokumendid ja kontaktid, kellega ühendust võtta.
Teie küsimusest võib järeldada, et Teile valmistab eeskätt muret, et müük võib saada teostatud enne kohtu nõusolekut vara müümiseks. Kinnitan Teile, et selleks ei ole vähimatki alust. Kuivõrd tegemist on kinnisasja müümisega, on vajalik tehingu notariaalne vormistamine. Notar ei vormista aga kindlasti mitte tehingut eestkostetavate varaga kui eestkostjal ei ole notarile esitada kohtumäärust, kust nähtub kohtu nõusolek tehingu tegemiseks ja ka viis kuidas eestkostja müügitulemit kasutada tohib.
Kas kohus nõusoleku pigem annab, sõltub asjaoludest, mis vastajale praegu teada ei ole. Näiteks on oluline, kas eestkostetavad vajavad korterit oma eluasemeks praegu või nad vajavad korteri müügist sadavat raha et näiteks hooldekodu eest tasuda. Kas on ehk nende tervise prognoos selline, et kui ka praegu ollakse hooldekodus, on võimalik ühel päeval sedavõrd terveneda, et iseseisvalt hakkama saadakse ja koju naasta soovitakse.
Kohtult tehingu tegemiseks nõusoleku saamiseks tuleb esitada avaldus, milles tuleb kirjeldada, millist tehingut soovitakse eestkostetavale kuuluva varaga teha, millistel tingimustel soovitakse tehingut teha ja miks soovitakse tehingut teha.
Kohus lahendab avalduse hagita menetluses ja küsib seisukohta kohalikult omavalitsuselt ja isikutelt, keda peab vajalikuks menetlusse kaasata. Eestkostja ei saa eestkostetavat esindada, kui tehingu teine pool on eestkostja ise või tema lähedane . Taoliste tehingute tegemiseks määrab kohus eestkostetavat esindama erieestkostja. Kohus annab tehingu tegemiseks nõusoleku kohtumäärusega, milles kirjeldatakse tehingu asjaolusid, sealhulgas kuidas tuleb müügitulemit eestkostetavate huvides kasutada.