Milliseid sotsiaalkindlustushüvitisi riik pakub?
Riigi pakutavad sotsiaalkindlustushüvitised tagavad sissetuleku vanaduse, haiguse, töövõimetuse, toitja kaotuse, lapse sünni ja töötuse korral. Riiklikke toetusi reguleerivad erinevad seadused ja need on korraldatud erinevate ministeeriumide ja asutuste kaudu.
1. Peretoetused. Peretoetuste saamise õigus kaasneb nii lapse sünni kui muul viisil perre tulemisega – näiteks lapse hooldamise, lapsendamise või lapse eestkostele võtmisega.
- Mitmike toetus saab, kui peres on kolmikud või enamaarvulisemad mitmikud
- Lapsetoetus on igakuine rahaline toetus peredele laste kasvatamiseks. Toetuse suurus sõltub laste arvust peres.
- Üksikvanema lapse toetus on mõeldud üksikvanematele, kes kasvatavad last üksi ja vajavad täiendavat rahalist tuge.
- Sünnitoetus on ühekordne rahaline toetus, mida makstakse lapse sünni korral. Toetuse suurus võib erineda kohalike omavalitsuste lõikes.
- Vanemal, kes kasvatab vähemalt kolme last, kelle eest makstakse talle lapsetoetust, on õigus saada ka lasterikka pere toetust. Seda toetust makstakse nii kaua, kuni vanem saab lapsetoetust vähemalt kolme lapse eest.
- Kui lapse vanem on aja- või asendusteenistuses, saab ajateenija lapse toetust.
- Kui oled lapsendanud lapse, on sul õigus saada ühekordset lapsendamistoetust.
- Kui kasvatad last, kelle vanemad ei täida kohustust last kasvatada või kellel vanemad puuduvad ning kohus on määranud sind eestkostjaks, on sul õigus eestkostetava lapse toetusele
2. Koolitoetus
- Koolitoetus on rahaline abi, mida makstakse kooliaasta alguses koolitarvete ja -riiete ostmiseks. Toetuse saamise tingimused ja suurus sõltuvad kohaliku omavalitsuse otsustest.
3. Töötutoetused
- Töötutoetus on rahaline abi töötutele, kes on registreeritud Töötukassas ja otsivad aktiivselt tööd. Toetuse suurus sõltub töötaja eelnevast tööstaažist ja sissetulekust.
- Koolitustoetus on rahaline toetus, mida pakutakse töötutele ja töötavatele inimestele, et osaleda tööalastel koolitustel. Eesmärk on parandada tööturul vajalikke oskusi ja kvalifikatsiooni.
4. Sotsiaaltoetused
- Toimetulekutoetus on rahaline abi inimestele ja peredele, kelle sissetulekud jäävad alla riiklikult kehtestatud toimetulekupiiri. Toetuse eesmärk on tagada elatusmiinimumi saavutamine.
5. Eluasemetoetus
- Eluasemetoetus on mõeldud peredele ja isikutele, kes vajavad abi eluasemekulude katmisel, sealhulgas üüri ja kommunaalkulude maksmisel.
6. Pensionid ja toetused eakatele
- Vanaduspension makstakse isikutele, kes on jõudnud pensioniikka ja on omandanud vajaliku pensionistaaži. Pensioni suurus sõltub töötatud aastatest ja sotsiaalmaksu suurusest.
- Eripensionid on ette nähtud teatud elukutsete esindajatele (näiteks sõjaväelased, politseinikud) või teatud tingimustel (näiteks töövõimetuspension).
- Hoolduspension on rahaline toetus inimestele, kes vajavad pidevat hooldust ja abi igapäevaelus.
7. Erivajadustega inimeste toetused
- Puudetoetus on rahaline abi puuetega inimestele, et katta täiendavaid kulutusi, mis on seotud puude tõttu tekkinud vajadustega.
- Töövõimetoetus makstakse inimestele, kes on kaotanud töövõime osaliselt või täielikult ja vajavad täiendavat rahalist tuge.
- See toetus aitab katta abivahendite (nt ratastoolid, kuuldeaparaadid) ostmise või üürimise kulusid.
8. Perehüvitised
- Töötaval emal käib ema vanemahüvitisega alati kaasas emapuhkus. Õigus emapuhkusele jääda tekib 70 päeva enne lapse eeldatavat sünnitähtaega.
- Kui perre on sündimas või on juba sündinud laps, on isal õigus kasutada 30 tööpäeva isapuhkust ja selle perioodi eest makstakse isa vanemahüvitist.
- Jagatavat vanemahüvitist saavad vanemad kasutada üldjuhul alates lapse 31 päeva vanuseks saamisest kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni ja seda saab planeerida päevade kaupa. Jagatav vanemahüvitis on vanemate vahel jagatud õigus: vanemad võivad ise otsustada, kumb neist hüvitist saama hakkab.
9. Elatisabi
- Elatisabi kuni 200 eurot kuus (alates 01.01.2024) maksab riik lapsele, kelle vanem või vanemad ei täida ülalpidamiskohustust. Elatisabi on võimalik taotleda kohtu-, täite- ja pankrotimenetluse ajal.
Kontrollitud: