Pärandist loobumise tähtaeg

Tere Situatsioon: Pärandaja surma järgselt ei alustatud kohe pärimismenetlust. Seda tehti ca 1,5 a hiljem. Pärija ei olnud teadlik oma pärandis olemisest. Saades oma pärimisõigusest teada pärimismenetluse algatamise järgselt, soovis ta pärandist loobuda ja tegi seda 3 kuu jooksul pärimisõiguse kohase dokumendi kätte saamise hetkest. Mis ajast loetakse pärija (täiskasvanud laps) teadlikuks oma pärimisõigusest? Kas on võimalik seaduslikult eeldada, et pärija oli teadlik oma pärimisõigusest enne pärimismenetluse algatamist, pärija surma hetkel? Tänan

 PärS § 119 lg 1 kohaselt on pärandist loobumise tähtaeg kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest.

Pärandist loobumise tähtaeg ei hakka seega kulgema enne, kui täidetud on kaks kumulatiivset eeldust: pärija saab teada või pidi teada saama nii pärandaja surmast kui ka enda subjektiivsest pärimisõigusest. Kohtupraktika kohaselt pärimisõigusest teada saamine eeldab üldjuhul vaid seda, et pärija teab või peab teadma elulisi asjaolusid, millest tema subjektiivne pärimisõigus tuleneb.

Отвечено:
15.04.2024