Kaasomandi lõpetamine

Tere. Soetasime elukaaslasega korteri kaasomandisse 50 ja 50. Mina olen põhilaenaja, tema kaaslaenaja. Olen üksinda maksnud mitu aastat korteri laenu. Aasta tagasi läksime lahku ja ekselukaaslane on mind omavoliliselt korterist välja kolinud ning elab seal oma uue elukaaslasega. Ta vahetab ilma minu nõusolekuta ukselukke ja keeldub võtme andmisest(esitab valesüüdistusi). Korter on müügis , ostja ilmumisel hakkab ta tegelema venitustaktikaga(hind, maakler). Siit siis küsimused:Kas kaaslaenaja on kohustatud tasuma oma osaku eest pangale laenu? Kas mul on õigus tagasi nõuda tema eest makstud laen ja kommunaalid (kaasomanik teeb takistusi mulle oma osaku kasutamisel)? Kuidas alustada kohtuväliselt kaasomandi lõpetamist?

Kaasomandi lõpetamiseks tuleb teha sellekohane ettepanek teisele kaasomanikule, pakkudes välja ühe või mitu alternatiivset kaasomandi lõpetamise viisi. Nendeks võib olla näiiteks 

  1. asi jagatakse reaalosadeks - korteri puhul ei ole see ilmselt reaalselt teostatav;
  2. asi müüakse kas avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagatakse kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele;
  3. asi jäetakse ühe kaasomaniku ainuomandisse või mõnede kaasomanike kaasomandisse kohustusega maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas.

Kokkulepe tuleb vormistada notariaalselt. Kui aga kokkuleppele ei saada, saab nõude esitada kohtu kaudu. Teie poolt teise kaasomaniku eest tasutud maksed on võimalik nõuda välja alusetu rikastumise sätete alusel. Seejuures tuleb aga arvesse võtta, et alusetu rikastumise nõue aegub kolme aastaga. Samuti on Teil võimalik nõuda kasutuseelise hüvitamist, kuna Teie võimalus Teie osa kaasomandist kasutada on teise kaasomaniku poolt takistatud.

Отвечено:
14.12.2023