Veekahju kortermajas

Ülemisest korterist alguse saanud leke ujutas üle minu korteri. Leke sai alguse korteri torudest, mitte ühistu omadest, seega kahju tekitajaks on ülemine korter. Ülemisel korteril kindlustust pole, seega pean asju ajama oma kindlustuse kaudu ja seetõttu maksma ka omavastutuse. Olen aru saanud, et mul on õigus kahju tekitajalt ehk ülemise korteri omanikult omavastutuse summa tagasi nõuda. Kas oskate välja tuua, millise seadusepuntki alusel see õigus on? Kas nõude võin esitada meili teel kirja sisuna, pean vormistama eraldi dokumendi või esitama nõude läbi juristi/kohtu? Mis on sellise nõude puhul optimaalne maksetähtaeg? Kuidas toimida siis, kui nõuet tähtajaks ära ei maksta?

Esmalt ei ole ma sama kindel kui Teie, et lekke põhjustanud toru kuulub ülemise korteri omanikule. Kui tegemist on osaga maja ühisest veevärgist on see siiski osa kaasomandist (vaatamata sellele, et paikneb naabri korteris) ja selle eest vastutab korteriühistu. Korteri omanikule kuuluvad vaid  sellised ühendused. mille sulgemine ei mõjutaks ühtegi teist korteriomanikku. Näiteks ühendus torustikust pesumasinasse, boilerisse jne.

Kahjunõude põhiline õiguslik alus on Võlaõigusseaduse § 1043. "Teisele isikule (kannatanu) õigusvastaselt kahju tekitanud isik (kahju tekitaja) peab kahju hüvitama, kui ta on kahju tekitamises süüdi või vastutab kahju tekitamise eest vastavalt seadusele".

Soovitan siiski nõu pidada, millisest torust kahju tekkis, kellele see kuulub ja kes on kahju tekkimise eest vastutav. Samuti võiks olla asjakohane enne nõude esitamist kogu nõue juristiga läbi arutada, et see oleks esitatud õigele isikule ja õiglases suuruses. Nõude kahju tekitajale võite esitada mistahes vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Kui selline pöördumine tulemust ei too, saate esitada nõude kohtu kaudu hagi vormis. Sel juhul soovitan juba kindlasti kasutada kvalifitseeritud õigusabi.

 

Отвечено:
26.10.2023