Kaasomand ja selle lõpetamine
Tere, Kolisime elukaaslasega 2 kuud tagasi Saksamaalt Eestisse. Soovime osta siin korteri. Soovime võtta kodulaenu, kuid pank aksepteerib ainult mind laenutaotlejana, sest elukaaslane on USA kodanik ning ei ole Eestis töötanud 6 kuud. Meie korter maksab 178 000.- eurot. Oleme kokkuleppinud panga, et 25% on omafinantseering. See on siis 44,500 eurot. Sellest 5000 eurot maksan mina ning 44500 eurot maksab elukaaslane ning ülejäänud 133,500 eurot võtan mina kodulaenuna. Kuna meie korter vajab ka remonti, siis paneme kokku remondifondi, millesse panustab minu elukaaslane tunduvalt rohkem. See on siis 40,500 eurolt talt ja 10,000 eurot mult. Elukaaslane soovib korteri jagada kaasomandina 50% ja 50%. Ning teha omavahel leping, kus on kirjas mina maksan 75% laenu kuumaksest ja tema 25% niikaua kui mina olen maksnud 65,000 eurot. See on siis sama palju kui tema on omafinatseeringusse ja remondifondi raha panustanud miinus minu poolt 15,000 eurot. Edasi maksame laenu kuumakseid võrdselt. Lepingus oleks veel, et kui me peaksime lahku minema ja müüma, siis alguses maksame tagasi kodulaenu. Seejärel saaks tema tagasi 65 000 eurot. Soovin teada kas selline leping on mõlema osapoole suhtes võrdne. Pangast öeldi, et neid meievahelised lepingud ei huvita, kui on probleeme laenumaksetega olen mina vastutav. Ning soovitati kaaluda omadisuhet 2/3 ja 1/3. Palun selgitage minupoolsed riske. Ette tänades
Kaasomand on ühine omand, mis kuulub kaasomanikele tehingust tulenevas või kokku lepitud suuruses mõttelistes osades. Kaasomandi lõpetamist on igal kaasomanikul õigus igal ajal nõuda. Kaasomandi lõpetamisel võetakse aluseks kinnistusraamatusse kantud mõtteliste osade suurus. Kui jagate kinnisasja võrdselt, kummalegi 1/2 mõttelist osa, võetakse kaasomandi lõpetamisel aluseks just see jaotus, sõltumata kaasomandi lõpetamise viisist. Iseenesest saab kaasoamandit lõpetada selle jätmisega ühele kaasomanikest hüvitades teisele omandi kaotus rahas, või müües ja jagades saadud raha vastavalt kaasomandi osa suurustele. Teie juhtumil tuleks siis hüvitada 1/2 vara väärtusest või jagada raha pooleks. Keerukaks muudab olukorra asjaolu, et osaline on ka pank, kes on andnud laenu vaid Teile. Müügi puhul on praktika kohaselt panga nõudmine, et müügitulemist rahuldatakse esmalt panga nõude jääk ja alles siis jagatakse üle jäänud raha.
Minu hinnangul oleks kõige selgem ja parem, kui kaasomand vormistatakse vastavalt kaasomanike tegelikule panusele. Tõsi on ka see, et kokkulepped on Teie sisesuhe ja pank nõuab laenu tasumist siiski vaid Teilt kui laenuvõtjalt ent Teil võib vastava lepingu olemasolu korral olla võimalik esitada omakorda nõue lepingu täitmiseks teise kaasomaniku vastu.
Teie probleem vajab igakülgset analüüsi, seetõttu soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et saaks kõik võimalikud viisid läbi arutatud.