Lepingutingimustele mittevastavus

Tere! Ostsin uusarenduses korteri, kus müüja tutvustas hoonet kui energiatõhus maja A-energiaklass, katusel päikesepaneelid. Broneerisin korteri veel selle aasta alguses, hoone oli sel ajal ehitusjärgus. Sisse kolisin juunikuu lõpus. Septembris toimus meil üldkoosolek, kus üheks teemadest oli ka päiksepaneelid, mida selgitas ehitaja: "Informatiivne ülevaate päikesepargi teemal. Hoone katusel olevate päikesepaneelide toodetud elektrienergia müügiks Eestia Energia elektrivõrku puudub vajalik liitumisleping. Liitumisleping puudub kuna Eesti Energia ei menetle kahte liitumislepingut samaaegselt ning hetkel on Eesti Energiaga sõlmitud liitumisleping peakaitsme suurendamiseks 200A pealt 315A-ni alles töös, siis ei sõlmigi Eesti Energa enne olemasoleva liitumislepingu täitmist uut liitumislepingut päikesepargi liitumiseks. Hetkel täitmisel oleva liitumislepingu tähtaeg on 30.09.2023 kuid täna hommikul Eesti Energia esindajaga suheldes saadud tagasiside põhjal on reaalne täitmise tähtaeg käesoleva aasta lõpuks. Hoone kastusel oleva päikesepargi võimsus on 100 kW, Eesti Energia kodulehel oleva info põhjal on antud võimsusega liitumislepingu tähtaeg 340 päeva, võib saada ka kiiremini kuid tuleb valmis olla ka pikemaks tähtajaks, kui olemasoleva elektrivõrgu võimsuse tõstmine eeldab tavapärasest suuremahulisemat ümberehitust. Päikesepargi liitumislepingu sõlmimise korraldamise eest vastutab arendaja." Selgus, et esialgselt ei plaaninud ehitaja panna päikesepaneele. Päiksesepaneelid otsustati panna peale seda, kui ehitus oli alanud. Seetõttu tuli suurendada peakaitset. Mis nagu nüüd selgub pole veel lõpuni viidud, seetõttu ka ei saa kasutada päikesepaneele nö täisvõimsusel. Minu küsimus: kas tegu on varjatud puudusega? Miks alles nüüd elanikud saavad sellest teada? Kas poleks pidanud ehitaja sellest müügi hetkel teavitama? Eeldatavasti ligi aasta ei saa 100%liselt kasutada päikesepaneele, müüa toodetavat energiat ning saada sellest kasu. Kas müüjat saab kohustada millekski? Tunnen, et mind on petetud. Ette tänades.

Esmalt vadake palun ostu-müügi lepingust, kuidas on seal ostetud kinnisasja kirjeldatud. Kas seal on märgitud ehk mingid tähtajad, kas on tähtaegade mittejärgimisel ette nähtud sanktsioonid (leppetrahv vms). Kui lepingus see ei kajastu, tuleb vaadata, mis on avaldatud lepingueelsetel läbirääkimistel, sest asjaoludes, milles ei ole lepingus kokku lepitud, loetakse läbirääkimistel avaldatu lepingutingimusteks.

Kui ilmneb, et ostetud asi ei vasta varem kokkulepitule, võib Teil olla võimalik kasutada üht või mitut õiguskaitsevahendit.

valida saate järgmiste õiguskaitsevahendite hulgast:

  • 1) nõuda kohustuse täitmist;
  • 2) oma võlgnetava kohustuse täitmisest loobuda;
  • 3) nõuda kahju hüvitamist;
  • 4) taganeda lepingust või öelda leping üles;
  • 5) alandada hinda;
  • 6) rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral nõuda viivist.

Seejuures võib kohustuse rikkumise korral kasutada eraldi või koos kõiki seadusest või lepingust tulenevaid õiguskaitsevahendeid, mida saab üheaegselt kasutada, kui seadusest või lepingust ei tulene teisiti. Eelkõige ei võta kohustuse rikkumisest tuleneva õiguskaitsevahendi kasutamine võlausaldajalt õigust nõuda kohustuse rikkumisega tekitatud kahju hüvitamist.

Отвечено:
29.09.2023