Võõrandamine ja hääleõigus

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 3
Liitunud: 05 Okt 2020, 18:08

Võõrandamine ja hääleõigus

03 Juul 2022, 17:46

Tere!

Küsimus KrtS § 22 lõige 3 "Korteriomanikul ei ole hääleõigust juhul, kui otsustatakse tema vabastamist kohustusest või vastutusest, tema ja korteriühistu vahel tehingu tegemist või temaga õigusvaidluse pidamist ning selles tehingus või õigusvaidluses korteriühistu esindaja määramist või küsimusi, mis puudutavad korteriomaniku või tema esindaja juhatuse liikmena tegutsemise kontrollimist või hindamist, või kui korteriomaniku kohta kehtib käesoleva seaduse § 32 (Korteriomandi võõrandamise nõude esitamine) kohaselt tehtud otsus. Esindatuse määramisel selle liikme hääli ei arvestata."

Kui korteriomaniku korter otsustatakse korteriomanike üldkoosolekul võõrandada, siis kas võõrandataval on edaspidi hääleõigus või mitte?
Kas võõrandatav kaotab hääleõiguse korteriomanike üldkoosolekul, kui jah, siis kas alates üldkoosolekust, millal võõrandamine oli päevakorras, või alles peale võõrandamise otsust?
Või kaotab hääleõiguse ainult võõrandamise punktile ja edaspidi on hääleõigus olemas?

Postitusi: 2600
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Võõrandamine ja hääleõigus

04 Juul 2022, 20:47

Tere

Sätet tuleb mõista selliselt, et korteriomanik kaotab hääleõiguse alates võõrandamise nõude esitamise otsuse tegemisest kõigis küsimustes. KrtS § 22 lg 3 alusel hääleõiguse piiramine piirab vaid korteriomaniku õigust edaspidi otsustamisel kaasa rääkida, ei mõjuta aga korteriomaniku subjektiivset õigust saada korteriomanike otsuseid, hääletusprotokolle ja nende lisasid, muu hulgas põhjusel, et ka hääleõiguseta isikul on õigus tehtud otsustest teada saada ja neid vajadusel vaidlustada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Postitusi: 3
Liitunud: 05 Okt 2020, 18:08

Re: Võõrandamine ja hääleõigus

05 Juul 2022, 11:42

Tänan vastuse eest!

Küsiks veel selguse mõttes, et kas korteriomanik kaotab hääleõiguse juba koosolekul ja kõikides punktides, kus võõrandamist otsustatakse (kui kvoorum täis tuleb ja hääletatakse, et võõrandatakse), või alles peale seda koosoleku, kui võõrandamine on esitatud korteriomanikule/kohtule?

Samuti küsiks, kas korteriomanike üldkoosolek võib teha päevakorras muutusi, kui kõik peale võõrandatava on kohal, võõrandamise koosolekul ja ka järgnevatel?

Postitusi: 2600
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Võõrandamine ja hääleõigus

06 Juul 2022, 00:19

Tere

Hääleõigus kaotatakse otsuse üldkoosolekul vastu võtmisest alates.
Küsimuse, mida ei olnud eelnevalt üldkoosoleku päevakorda võetud, võib päevakorda võtta, kui üldkoosolekul osalevad kõik mittetulundusühingu liikmed, või vähemalt 9/10 üldkoosolekul osalevate liikmete nõusolekul, kui üldkoosolekul osaleb üle poole mittetulundusühingu liikmetest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suuremat osalusnõuet.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta