Pärimismenetluse algatamise kohustus

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 15 Mär 2017, 11:41

Pärimismenetluse algatamise kohustus

29 Juun 2022, 14:29

Tere
Maja on ühisomandis: ema, tütar ja poeg. Ema suri. Kas selleks, et ema osa tuleks tütrele ja pojale üle, peab algatama pärimismenetluse või tuleb see automaatselt üle või kui me vennaga pole 3 kuu jooksul pärimismenetlust algatanud, läheb ema osa majast riigile?
Ette tänades

Postitusi: 2600
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Pärimismenetluse algatamise kohustus

29 Juun 2022, 20:13

Tere

Pärijate väljaselgitamiseks tuleb pöörduda notari poole. Notar alustab menetlust, kui keegi on selleks soovi avaldanud, mitte omaalgatuslikult. Menetluse algatamise avalduse saab esitada eeldatav pärija, pärandaja võlausaldaja või muu isik, kellel on põhjendatud huvi teada saada, kes on pärija (näiteks kinnistu kaasomanik).
Seadus ei sätesta, mis aja jooksul pärast isiku surma tuleks notari poole pöörduda, kuid esmalt tuleb arvestada, et seni, kuni menetlust ei ole läbi viidud ei saa teada, kas eeldatav pärija on osutunud pärijaks ehk kas ta on pärandvara omandanud. Seega, kui soovite pärandit vastu võtta, tuleks kellelgi pärimismenetluse alustamise avaldus ikkagi teha.
Teiseks peab kiirustama see, kellel on õigus, kuid ei soovi pärida. Tema peab esitama notarile pärandist loobumise avalduse kolme kuu jooksul arvates hetkest, kui saab teada pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Kui pärimismenetlust ei ole veel alustatud, saab pärandist loobumise avalduse esitada koos pärimismenetluse algatamise avaldusega.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta