Tee oma kinnistuni

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 3
Liitunud: 12 Mai 2016, 16:56

Tee oma kinnistuni

16 Mai 2016, 10:35

Oleks küsimus kinnistuni jõudva tee kohta, mis asub kellegi teise maal.
Kirjeldan hetkeolukorda:
Asulast väljaspool keerab asfalttee pealt maha mullatee pikkusega 300m, mõlemal pool teed on põld, millel on sama omanik. Tee jääb tema maa peale. See tee viib kolme majapidamise juurde. Esimene ongi minu maja, siis on tee juba ka minu maa peal ja minu maal läheb edasi naabri juurde, sealt edasi kolmanda majani. See on meie ainus tee maja juurde.
Põllumees tuli jutuga, et tahab tee kuni minu maani üles künda, et teeks tee kuskile mujale. Pakkus, et teeb uue tee oma rahadega asfaltteelt meie krundini, aga teise otsa. Ehk naabrid ei pääseks sealt oma maale, minu haritud peenramaa jääb vahele(u 100m).
Küsimus on nüüd järgmine: Kas sellisel juhul oleks juba meie kohustus vaadata, et ka naabrid liikuma saaks? Või peaks selle eest hoolitsema siiski põllumees, kellel on tarvis olemasolev ja toimiv tee üles künda? Kas üldse on põllumehel õigus toimiv tee üles künda? Tee on kaartidel ja aastaringselt kasutuses. Kui palju meil, kolmel majapidamisel üldse sõnaõigust sellises asjas on?

Samas küsiks ka, kas sellise tee ehituseks on tarvis projekti ja ehitusluba?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Tee oma kinnistuni

16 Mai 2016, 11:58

Asjaõigusseaduse § 156 lg 1 ja 2 kohaselt on omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Juurdepääsu asukoht, kasutamise tähtaeg ja tasu määratakse kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, määrab juurdepääsu ja selle kasutamise tasu kohus. Juurdepääsu määramisel tuleb arvestada koormatava kinnisasja omaniku huve.
Te peaksite pakkuma põllumehele tasu tee kasutamise eest. Mõttetu oleks muuta väljakujunenud ja toimivat ühendusteed, mida kasutavad kolme kinnistu omanikud. Antud olukorras oleks otstarbekas otsida abi kohalikult omavalitsuselt, et kohalik omavalitsus teeks lepingu põllumehega kuna tee üle põllumehe kinnistu teenib üldist huvi.


Vastas Vambola Olli.

Postitusi: 3
Liitunud: 12 Mai 2016, 16:56

Re: Tee oma kinnistuni

16 Mai 2016, 13:20

Tasu sai põllumehele pakutud, pakkusime ka, et ostame tee aluse maa ära ja tegeleme ise, aga mingil põhjusel soovib ta väga selle üles künda, et kaks põldu kokku saaks. Vallast ilmselt abi loota ei ole, kuna tegu on väga väikse vallaga, kus onupojapoliitika ei ole võõras termin.
Hetkel tööd juba uue tee osas käivad, mingeid leppeid ega ka ilmselt projekti vms paberil ei ole. Teega on neil ilmselt kiire, kuna järgmisel aastal ühineb meie vald kõrval oleva suurema Vinni vallaga ja kui siis juba vana tee üles küntud, pole midagi muud teha kui leppida. Praegu otsikski mingitki õigust või seaduslikku alust põllumehele midagi vastu öelda.
Kas tal on oma maa peal lubatud teha, mida tahab? Isegi kui meie kolmekesi nõus ei ole?
Või kui ta tõesti teeb uue tee, kas tal on õigus see teha vaid meie kinnistuni? Või peab tema muretsema selle eest, et ka teised liikuma saaks, kuna tegu on puhtalt tema vajadusega vana üles harida? Ja kas tal on õigus nõuda, et osa teest tuleks meie maa peale ja meie raha eest?

Postitusi: 4030
Liitunud: 18 Apr 2011, 17:06

Re: Tee oma kinnistuni

18 Mai 2016, 15:57

Igasugune ehitustegevus on võimalik ainult kohaliku omavalitsuse loal ja heakskiidul. Kindlasti on Teil otstarbekas pöörduda vallavalitsuse poole. Te ei ole ilmselt lugenud eelnevat vastust või ei ole süüvinud sellesse. Asjaõigusseaduse § 156 lg 1 ja 2 kohaselt on omanikul, kelle kinnisasjale puudub vajalik juurdepääs avalikult kasutatavalt teelt või kinnisasja eraldi seisvalt osalt, õigus nõuda juurdepääsu üle võõra kinnisasja. Tuleb meeles pidada, et Teil on õigus nõuda juurdepääsu oma kinnistutele. Maaomanik peab juurdepääsu kinnistutele võimalikuks tegema. Kuna põllumehe tegevuse tulemusena kaotavad juurdepääsu mitme kinnistu omanikud, siis on ta kohustatud rajama tee kõigi kinnistuteni.


Vastas Vambola Olli.

Vasta