Sundosa maksmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Sundosa maksmine

06 Nov 2011, 19:39

Tere. Pärandaja ei ole oma eluajal teinud testamenti. Abielus ei olnud. Tema kinnisvara läks üle 2-le tema lapsele (täiskasvanud). Üks lastest on töövõimetu. Millisel juhul tuleb maksta töövõimetule lapsele sundosa ja kes selle peab maksma? Kes määrab?
Kui üks pärijatest soovib kinnisvara (maja) maha müüa, kas sellisel juhul peab töövõimeline pärija maksma töövõimetule lapsele tema sundosa ja seda pool kinnisvara väärtusest?

Re: Sundosa maksmine

08 Nov 2011, 21:07

Küsimuses kirjeldatud juhul pärijal sundosa nõuet ei teki. Vastavalt pärimisseaduse § 104 lõikele 1 on sundosa õigus nõuda pärandaja alanejatel sugulastel (lastel ja lastelastel), kelle suhtes pärandajal oli perekonnaseadusest tulenev ülalpidamiskohustus, juhul, kui nad jäeti testamendi või pärimislepinguga pärandist ilma või vähendati nende pärandiosi võrreldes sellega, mille nad oleksid saanud seadusjärgse pärimise korral. Sundosa suuruseks on pool pärandiosa suurusest, mille pärija oleks seadusjärgse pärimise korral saanud, kui pärandi oleksid vastu võtnud kõik seadusjärgsed pärijad. Kuna antud juhul ongi tegemist seadusjärgse (mitte testamendijärgse) pärimisega, siis ei ole töövõimetul pärijal võimalik teiselt kaaspärijalt sundosa nõuda. Päritud vara müügi korral on pärijatel õigus saada müügihinnast osa vastavalt tema mõttelise osa suurusele kaaspärijate ühisusest, kui pärandvara ei ole pärijate vahel jagatud. Kui pärandvara on jagatud, siis vastavalt konkreetse kinnisvara kaasomandi osa suurusele.


Vastas Eve Strang

Vasta