Pärimise aegumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimise aegumine

27 Okt 2011, 10:35

Tere!
Olen kimpus sugulastega, kes ei taha pärimisega seotud toiminguid korda ajada. Olen oma vanaema testamendi järgne pärija vallasvarana registreeritud majale. Kuna sooviks maja põhjalikult restaureerida ja ehitada uus kuur ja saun siis ehitusluba ma selleks ei saa. Asi seisab siis ammu surnud vanaema paari õe ja vennalaste järgi, kes ei taha pärimisega tegeleda. Neil pole pärida midagi olnud ja nüüd testamendi avamine pidi palju raha ja aega nõudma. Kas sellise asja ajamisel mingit ajalist piirangut ei ole? Nad on üle 15 aasta tagasi surnud. Ometi seisab ehitisregistris nende surnud inimeste nimed. Kas sellisel juhul on mingi lootus, et ma jõuan kunagi nii kaugele, et maja alune maa erastada ja hoonele ühe omaniku saaks. Või saan mina kuidagi oma taagast lahti.... olen sinna juba raha ja aega palju investeerinud.
Sooviksin saada kedagi endale nõustajaks aga kuna elan kohas kus on üks jurist ja temal on järjekord maini siis ei oska kohe kellegi poole pöörduda.
Tänan ette vastuse eest!

Re: Pärimise aegumine

28 Okt 2011, 15:55

Kahjuks ei saa küsimusest täpselt aru, kelle järgi päritakse ja mis seis maja omanikega täpsemalt on. Kui küsija on vanaema testamendi järgne pärija, siis võiks kirjeldatud probleem vanaema õe ja vennalastega olla siis, kui maja oli kaasomandis (kunagised varasemad omanikud olid vanaema ja tema vennad/õed). 15 aastat tagasi surnud inimeste pärijatel võib õigus pärandit vormistada olla täiesti säilinud, kui on võimalik tõendada pärandi vastuvõtmist 6 jooksul peale pärandaja surma, nt kui elatakse pärandajale kuulunud majas. Alates 1997. aastast surnud inimeste pärijatel oli pärandi vastuvõtmiseks aega 10 aastat. 1. jaanuarist 2009 (kehtib peale seda surnud inimeste pärimisel) ei ole aga pärandi vastuvõtmisel mingit tähtaega. Samas ei sätesta seadus otseselt pärijate kohustust pärimist vormistada ega tähtaegu sellega tegelemiseks. Seega võib ka juhul, kui pärimist ei ole vormistatud siiski olla tegemist olukorraga, et olenemata ehitisregistri kannetest on pärijad tegelikult maja kaasomanikeks. Kaasomandis oleva ehitise aluse maa erastamisel võib lähtuda asjaõigusseaduse rakendamise seaduse § 12 regulatsioonist, mis võimaldab ehitise aluse maa erastamist nõuda neilt kaasomanikelt, kes ei soovi maa erastamist, kohtu korras ehitiseosa müümist. Samuti on võimalik nõuda kaasomandi lõpetamist. Kolmanda võimalusena on sama paragrahvi lõikes 6 sätestatud võimalus, et maa kinnistatakse pärijate asemel surnud kaasomaniku nimele. Kindlasti tasuks konkreetse probleemi lahendamiseks nõu küsida notarilt ja kohaliku omavalitsuselt.


Vastas Eve Strang

Vasta