Täitemenetluses oleva vara pärimine.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Täitemenetluses oleva vara pärimine.

09 Mär 2023, 19:23

Tere!
Vanemad lahutasid ja üks maatükk jäi kohtus sõlmitud kokkuleppe kohaselt ühisvarasse(ei jagatud mõttelisteks osadeks vaid oli ühe vanema nimel)paremaid müügitingimusi ootama.
Üks vanem haigestus ja eestkostja andis kokkuleppe kohtutäiturile,maa arestiti ja pandi enampakkumisele.Varal ja sissenõudjal muid kohustusi ei ole. Täitemenetluse ajal sissenõudja suri. Täitemenetlus peatati pärimismenetluse lõppemiseni.
Pärijaid on kaks ja notar ütles peale pärimistunnistuse väljastamist saavd täitemenetuses mõlemad või üks pärijatest õigusjärglastena pärandaja/sissenõudja asemele. Kes selle otsustab ja mida see tähendab?
Mida teha siis, kui üks pärijatest soovib täitemenetluse jätkamist aga teine pärija soovib hoopis saada maa omanikuks ( pärandaja osa ulatuses) ja on nõus maksma õiglast hüvitist teisele pärijale. Kas selline asi on üldse võimalik?
Täitemenetlus peaks jätkuma kohe peale pärijate selgumist ja tundub ,et ei tegutsemiseks palju aega.

Re: Täitemenetluses oleva vara pärimine.

10 Mär 2023, 10:16

Tere

Kui täitemenetluse jooksul sissenõudja sureb, astuvad tema pärijad sissenõudja asemele. Kas üks või mitu, sõltub sellest, kas pärandvara võetakse vastu ühiselt seda jagamata või pärandvara jagatakse pärandvara ühisuse lõpetamise korras. Kui pärandvara jäädakse valitsema ühiselt, astuvad sissenõudja asemele kõik pärijad, kui pärandvara jagatakse, astub see pärija, kellele nõue pärandvara jagamise käigus jäi. Et pärandvarast saaks konkreetsele pärijale mingit osa ainuomandisse anda, tuleks pärandvara jagada. Jagada saab pärandvara pärijate kokkuleppel notari juures. Kui keegi pärijatest soovib saada pärandist suurema väärtusega eset (nõude väärtus), kui talle pärimistunnistuse kohaselt peaks osaks saama, tuleb tal teistele hüvitada enamsaadu rahas.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta