Kas hooldekodu võlg läheb pärandvara alla (kes maksab selle)?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas hooldekodu võlg läheb pärandvara alla (kes maksab selle)?

01 Dets 2022, 13:20

Hooldekodu eest peavad maksma seaduse kohaselt lapsed, aga kui vanaema suri ja tema kaks täiskasvanud olemasolevat last ei plaani maksta, kas siis inkasso saab nõuda tagantjärele 1500€ hooldekodu võla lastelt tagasi?
Algatatud on pärimismenetlus ja kuna pärandajal polnud varasid, mille arvelt katta kohutusi, (olid mõned rahalised kohustused võlausaldajate ees nt Swedbank), siis kas vanaema hooldekodu võlg liigitub pärandvara alla (mida saab kajastub pärandvara inventuuris)?
On juba kaugelt ette näha, et tulemas on pärandvara pankrot ning pärandvara arvelt kohe mitte kuidagi ei kata seda (ja ilmsealt ka muid) võlgu ära.
Ühesõnaga kas see võlg võib veel kuidagimoodi voolata pärijate kraesse?

Re: Kas hooldekodu võlg läheb pärandvara alla (kes maksab selle)?

01 Dets 2022, 17:55

Tere

Hooldekodu eest ei pea seaduse järgi igal juhul maksma lapsed. Laste kohustus tasuda tuleneb perekonnaseadusest, kus on sätestatud, et abivajavaid vanemaid tuleb ülal pidada määral, mis ei kahjusta isiku enda tavalist toimetulekut. Kui abivajaja enda vahenditest ei piisa hooldekodu arve tasumiseks ja abivajajal puudub vara, mille arvelt saaks ennast ülal pidada, ning lapsed ei ole võimelised puuduvat osa katma enda ülalpidamist kahjustamata, tulnuks teha taotlus kohalikku omavalitsusse ja puudujääva osa tasunuks KOV.
Kohustus tasuda tuleb lepingust. Kui teenuselepingu on sõlminud vanaema ise ja igakuised arved on koostatud talle, on see tema kohustus, mis kuulub pärandvara hulka. Samuti kuulub pärandvara hulka vanaema nõudeõigus oma laste suhtes ülalpidamise andmiseks, kui laste varanduslik seisund seda võimaldab. Kui aga lepingu on sõlminud keegi teine ja arved on väljastatud sellegi teise nimele, on see selle isiku kohustus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta