Pärandi vastu võtnud isik = OMANIK

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandi vastu võtnud isik = OMANIK

01 Nov 2022, 14:15

Tere!
Pärandi vastu võtnud isik suri (oli abielus) ning ei jõudnud pärandvara notari juures vormistada. Surnud isikul on kaks täiskasvanut last (esimesest abielust). Surnud isikul oli enne pärandavara vastu võtmist tehtud testament, millega nimetas kogu oma vara, mis kuulus temale tema surma päeval, ükskõik millest see koosnes ja kus asus, ainupärijaks „X”i. Kas vastu võetud pärandvara kuulus surnud isikule? Kas saab panna võrdlusmärk PÄRANDVARA VASTU VÕTNUD ISIK = OMANIK? Kes saab selle vara pärida, kas testamendi järgne ainupärija või surnud isiku lapsed?

Tänan vastuse eest!

Re: Pärandi vastu võtnud isik = OMANIK

01 Nov 2022, 20:18

Tere

Vastuse Teie küsimusele annab pärimisseadus. § 4 lg 1 Pärandi avanemisel läheb pärand üle pärijale, kui pärija pärandist ei loobu. § 3 lg 2 Pärandi avanemise aeg on pärandaja surmapäev. Seega läheb pärandaja surmapäeval pärand üle pärijale, kui viimane pärandist ei loobu. Kuivõrd pärija pärandist ei loobunud, saab asuda seisukohale, et pärand oli talle üle läinud ja tema surma korral pärivad tema pärijad.
Pärimise aluste hierarhia põhimõtte (PärS § 9 lg 2) kohaselt eelistatakse pärimisõigust pärimislepingu järgi pärimisõigusele testamendi järgi, neid mõlemaid aga pärimisõigusele seaduse järgi. Seadusjärgse pärimise reeglid kohalduvad juhul, kui pärimislepingust või testamendist ei tulene kehtivat pärija nimetamise korraldust.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta