Elamine pärandatud majas peale pärandaja surma

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elamine pärandatud majas peale pärandaja surma

21 Sept 2022, 17:26

Tere !

Minu kasuisa suri aasta alguses ja praegu on pärimisprotsess pooleli. Teada on, et kinnisvara läheb suure tõenäosusega pooleks minu ema( olid abielus) ja eelmisest kooselust tütre vahel. Kasuisa türega pole aastaid suhelnud ent mu ema on elanud pärandatavas majas üle 15 aasta. Kuidas see elamine peale pärandimenetluse lõpetamist välja näeb ? Kas saab lasta notaril panna märke elamise kohta või võib kadunud tütar oma suvajärgi sinna sisse trampida, sest pool kinnistust ja majast kuulub talle ?
Ning kuidas on nende kuludega, mida ema on maja ülalpidamiseks praegu üksina kulutanud( küttepuud, muruniitmiseks kuluv bensiin jne ).

Re: Elamine pärandatud majas peale pärandaja surma

22 Sept 2022, 21:26

Tere

Pärandi moodustab mitte ainult pärandaja kinnisvara vaid kogu vara,mis pärandajal surma ajal oli. Sealjuures on oluline ka vara soetamise aeg. Kui kinnisasi, millest on jutt, on soetatud abielu ajal, kuulub see abikaasadele ühiselt. Seda sõltumata sellest kumma abikaasa nimele see on kinnistusregistrisse kantud. Kui tegemist on abikaasade üõhisvaraga, kuulub Teie emale pool kinnisasjast ja pärandvara hulka kuulub vaid pool kinnisasjast. Sama kehtib kogu muu abielu jooksul soetatud vara kohta, sealhulgas pangakontol olevate rahaliste vahendite kohta. Kui pärijaid on rohkem kui üks ja and võtavad pärandi vastu ühiselt, moodustub pärandvara ühisus. Kogu pärandajale kuulunud varast (mis on abielu jookul soettud), kuulub Teie emale pool ja teine pool varast kuulub pärijatele ühiselt. Nii saab Teie ema ¾ kogu varast ja pärandaja tütar ¼. Kui pärijad soovivad pärandvara ühisuse lõpetada ja vara jagada, ei pea seda tegema iga varaeseme suhtes vaid on võimalik jagada ka viisil, et Teie ema saab kinnisasja ja tütar saab ¼ kinnisasja väärtuses muud vara. Samuti on võimalik seada ema kasuks isiklik kasutusõigus. Pärandvara korrashoiu eest peavad hoolitsema mõlemad pärijad ja kui kulutusi on Teinud Teie ema üksina, on võimalik pärandvara arvelt need kulutused sisse nõuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
Jurist

Vasta