Kinnistu ainuomandisse

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnistu ainuomandisse

18 Aug 2022, 11:11

Tere!

Päritaval kinnistul on kolm pärijat. Sõlmitud on pärandvara jagamise leping, mille kohaselt omanik I ja omanik II loovutavad oma osa omanikule III, tingimuseks on, et omanik III tasub rahalist kompensatsiooni omanikele I ja II lepingus kokkulepitud aja jooksul. Minu küsimused oleks
1. kas omanik III, kes kanti vastavalt kokkuleppele kinnistu ainuomanikuna ehitusregistrisse, on enne omanikule I ja omanikule II rahalise kompensatsiooni tasumist ka juriidiliselt kinnistu ainuomanik?
2. millised on omaniku III ning omanike I ja II juriidilised õigused enne eelnimetatud kompensatsiooni täielikku tasumist omaniku III poolt
3. kas omanik III võib takistada omanike I ja II sisenemist kinnistule ja teha nii kinnistu sees kui väljas ümberkorraldusi enne rahalise kompensatsiooni tasumist?
4. millised on edasised sammud, kui omanik III ei tasu omanikele I ja II rahalist kompensatsiooni, kas kinnistu läheb sundmüüki?
5. kui omaniku III poolt on rahaline kompensatsioon õigeaegselt ja täielikult omanikele I ja II tasutud, kas tuleb sõlmida uus notariaalne leping või millistel alustel saab omanik III automaatselt juriidiliselt kinnistu ainuomanikuks?

Re: Kinnistu ainuomandisse

18 Aug 2022, 20:55

Tere

Kahjuks ei ole foorumi tingimustes võimalik Teie küsimusele üheselt vastata. Kuivõrd pärandvara jagati kokkuleppel, on suurima tõenäosusega sõlmitud lepingus kirjas ka selle täitmise tähtajad ja viisid. Küsimusest saab mõista, et kinnistusregistris on omanikukanne muudetud ja omanikuna on sisse kantud vaid 1 pärija. Seega on see pärija kinnisasja ainuomanik täies ulatuses. Teisalt lasub tal kohustus tasuda teistele pärijatele kokku lepitud aja jooksul hüvitist. Lepingus võib olla ka nõusolek tasumiskohustuse rikkumise korral kohesele sundtäitmisele allumiseks. Siis saab pöörduda nõude sundtäitmiseks kohtutäituri poole. Kui aga sellist nõusolekut leping ei sisalda, tuleb oma nõue esmalt maksma panna, vajadusel kohtus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta