kinkeleping ja Testament

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kinkeleping ja Testament

12 Juul 2022, 10:33

Tere,

Mingi aeg tagasi oli tehtud testament, kus oli kirjas, kelle ja kuidas päritakse korteriomandi.
Nüüd korteiomandi omanik tegi kinkelepingu ja selle alusel korteriomandi kingiti ainult ühele isikule.
Kas kinkelepinguga saab muuta testamendi ?
Teine küsimus.
Palun tuua näited, et saada aru Võlaõigusseaduse seaduse § 267
2) kinkija ei ole lepingu täitmise puhul võimeline täitma seadusest tulenevat ülalpidamiskohustust või ennast mõistlikult ülal pidama, välja arvatud juhul, kui kinkija on ennast sellesse olukorda asetanud tahtlikult või raske hooletuse tõttu või kui kingisaaja maksab ülalpidamiseks vajaliku raha;

Aitäh,

Re: kinkeleping ja Testament

12 Juul 2022, 20:13

Tere

Pärandada saab vara, mis on pärandajal olemas surma hetkel. Kuigi isik on testamendiga teinud korraldusi oma surma puhuks on tal siiski õigus elu ajal oma vara enda soovi kohaselt käsutada – müüa või kinkida.
Viidatud VÕS sätet tuleb mõista selliselt, et näiteks varanduslikes raskustes olev isa, kes peab andma elatist oma alaealisele lapsele, kingib oma vara selle asemel et seda müüa ja lapsele vara müügist saadust ülalpidamist anda. Või juhul kui eakas hooldekodus elav inimene kingib enda vara, ent tema pensionist ja muudest sissetulekutest ei piisa hooldekodu arve tasumiseks.
Mõlemal juhul saab kinkelepingust taganemist vältida, kui kingi saaja annab vajaliku raha lapse ülalpidamiseks või puudu jääva hooldekodu arve osa tasumiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta