Pärimismenetluse algatamise kohustus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimismenetluse algatamise kohustus

29 Juun 2022, 14:29

Tere
Maja on ühisomandis: ema, tütar ja poeg. Ema suri. Kas selleks, et ema osa tuleks tütrele ja pojale üle, peab algatama pärimismenetluse või tuleb see automaatselt üle või kui me vennaga pole 3 kuu jooksul pärimismenetlust algatanud, läheb ema osa majast riigile?
Ette tänades

Re: Pärimismenetluse algatamise kohustus

29 Juun 2022, 20:13

Tere

Pärijate väljaselgitamiseks tuleb pöörduda notari poole. Notar alustab menetlust, kui keegi on selleks soovi avaldanud, mitte omaalgatuslikult. Menetluse algatamise avalduse saab esitada eeldatav pärija, pärandaja võlausaldaja või muu isik, kellel on põhjendatud huvi teada saada, kes on pärija (näiteks kinnistu kaasomanik).
Seadus ei sätesta, mis aja jooksul pärast isiku surma tuleks notari poole pöörduda, kuid esmalt tuleb arvestada, et seni, kuni menetlust ei ole läbi viidud ei saa teada, kas eeldatav pärija on osutunud pärijaks ehk kas ta on pärandvara omandanud. Seega, kui soovite pärandit vastu võtta, tuleks kellelgi pärimismenetluse alustamise avaldus ikkagi teha.
Teiseks peab kiirustama see, kellel on õigus, kuid ei soovi pärida. Tema peab esitama notarile pärandist loobumise avalduse kolme kuu jooksul arvates hetkest, kui saab teada pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest. Kui pärimismenetlust ei ole veel alustatud, saab pärandist loobumise avalduse esitada koos pärimismenetluse algatamise avaldusega.


Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta