Matusekulude sissenõudmine kohtu kaudu

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Matusekulude sissenõudmine kohtu kaudu

28 Juun 2022, 13:48

Saatsin pärijale nõudekirja kuludega umbes tuhat eurot. Kuna ta ei vastanud, pöördusin hagiavaldusega kohtusse(kiirmenetlus). Tema lepinguline esindaja võttis ühendust ja pärija on seadnud mulle tingimuse. Enne ta ei maksa midagi, kui ma olen tema ees vabandanud väidetava solvangu eest (kahe aasta eest ).Muidu lubas teha protsessi mulle pikaks, kalliks jne. Samuti ei ole ta nagunii nõus kõike maksma. Seega saadav raha võib oluliselt väheneda, peaksin palkama ka advokaadi, seega ei näe otstarvet jätkata. Hetkel ei ole menetlust alustatud, kuna riigilõiv ja dok. koopiad on veel saatmata.
Kuidas ma saaksin selle lõpetada? Loobun hagist? Või ei tee midagi, sest kui ma puudusi ei kõrvalda (riigilõiv, dok.), siis menetlust ei alustata? Kostjal võib olla menetluskulusid, mis neist saab? Ja kas kostjal on õigus seada lisatingimusi minu oma enda raha tagasisaamiseks, milleks on mul seaduslik õigus?

Re: Matusekulude sissenõudmine kohtu kaudu

28 Juun 2022, 18:40

Tere

Teie küsimusest jääb arusaamatuks, kas esitasite avalduse maksekäsu kiirmenetlusse (olete kirjutanud, et kiirmenetlus, ent kiirmenetluses ei takista tõendite lisamine asja menetlusse võtmist) või hagiavalduse maakohtusse hagimenetlusse. Kui Teie avaldust ei ole menetlusse võetud neis esinevate puuduste tõttu (tasumata riigilõiv), võite jätta puudused lihtsalt kõrvaldamata ja kohus teeb määruse, millega jätab avalduse käiguta. Kui avaldust ei ole veel menetlusse võetud, ei saa olla kostjal tekkinud ka menetluskulusid.
Kui aga võlgnik on esitanud vastuväite makseettepanekule ja kohus on seetõttu andnud Teile tähtaja avalduse esitamiseks hagiavaldusele kehtestatud vorminõudeid järgides, soovitan kaaluda siiski asjaga edasi minna. Selleks soovitan kasutada juristi abi. Selleks on Teil võimalus pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta