Pärimine kui üks pärijatest on surnud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine kui üks pärijatest on surnud

01 Mär 2022, 12:51

Tere

Minu isa pärandas testamendiga kogu vara oma tütre pojale ja pool endale kuuluvast kinnistust oma endisele abikaasale, minu emale. Ema ja isa olid lahutatud. Isal rohkem abikaasasid ei ole. Ema suri enne isa. Kas nüüd peale isa surma on minul ja minu õel õigus võrdselt osale, mille isa pärandas emale?

Re: Pärimine kui üks pärijatest on surnud

01 Mär 2022, 23:24

Tere

Kui pärandaja on määranud testamendis isikule teatud kindla varaeseme ehk hüve, loetakse hüve annakuks ja hüve saaja annakusaajaks. Kui annakusaaja sureb enne pärandi avanemist ja aseannakusaajat ei ole määratud, on annak kehtetu.
Seega sõltub annaku kehtivus sellest, kas testamendis on nimetatud keegi aseannakusaajaks. Kui mitte, on annak kehtetu ja selle pärivad kas teised testamendijärgsed pärijad (kui testament on tehtud kogu vara pärimiseks) või seadusjärgsed pärijad, lapsed, kui testament on tehtud testamendis nimetatud vara pärimiseks. Pärijad selgitab välja pärimismenetlust läbi viiv notar. Notar selgitab pärijatele ka testamendi sisu.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta