Alaealise testamendist välja jätmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Alaealise testamendist välja jätmine

16 Jaan 2022, 14:52

Tere
Mul on 2 last (üks kohe täisealine ja teine koolieelik), neil on erinevad isad.
Soovin testamendiga pärandada oma korteri vanemale lapsele, kuna temal ei ole elus paista muud pärandust peale selle. Teisel lapsel on tõenäosus saada suurem pärandus oma isalt.
Kas saan õigesti aru, et kui ma isegi teen testamendi vanema lapse kasuks, siis see on õigustühine, kuna nt juhul, kui ma suren enne, kui noorem laps saab täisealiseks, siis läheb võrdne osa sundosana ikkagi ka nooremale lapsele? Kas sel juhul, kui teen sellise testamendi täna aga see läheb käiku ( ehk ma suren) siis, kui mu lapsed on mõlemad täisealised, siis see on ikkagi kehtiv, kuna keegi pole enam alaealine?

Kuidas selline olukord lahendada?

Teine küsimus. Kui keegi teeb testamendi, kus lisaks oma lastele pärandab võrdse osa ka kolmandale isikule ja laste hulgas on ka alaealine, siis kas seda saab teha, või on ka siin teema, et alaealine peab igal juhul saama kätte a priori võrdse osa teiste lihaste lastega?

Re: Alaealise testamendist välja jätmine

17 Jaan 2022, 20:52

Tere

Pärandajal on õigus oma varaga teha, mida ta soovib ning võimalike seadusjärgsete pärijate ring ei muuda tehtud testament õigustühiseks. Alaealistel lastel on kahtlemata õigus sundosale, kui vanem on nad pärandist ilma jätnud. Siiski ei tähenda sundosa saamine osa pärandvara saamist vaid päritakse ikkagi testamendi järgi ent sundosa saajal on võlaõiguslik nõue pärijate vastu. Nõue seisneb selles, et sundosa saama õigustatud isik võib nõuda testamendijärgsetelt pärijatelt pärandvara väärtusest lähtuvalt sundosa suuruse rahasumma maksmist. Sundosa suurus sõltub pärijate arvust ja on 1/2 pärandiosa väärtusest, mille pärija oleks seadusjärgse pärimise korral saanud, kui pärandi oleksid vastu võtnud kõik seadusjärgsed pärijad.
Sundosa saamise õigus on isikutel, kelle suhtes pärandajal oli perekonnaseadusest tulenev ülalpidamiskohustus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta