Pärimise algatamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimise algatamine

10 Nov 2021, 22:47

Mul on küsimus pärimise kohta Ema suri selle aasta veebruaris. Seaduslikud pärijad oleksid mina, minu vend ning surnud õe poeg. Peale matuseid ütles vend, et tema on sisuliselt ainupärija. Uskusin. Emal oli kinnisvara ja metsa,maad.Omal ajal vihjati korduvalt, et pärin metsa. Surmast on piisavalt palju möödas kuid pärimismenetlust pole alustatud. See võib olla seotud sellega et vennal on kohtuasi altkäemaksu osas pooleli ning tal on kasulik näidata vara väiksemana. Emal on testament. Kuidas ma saaks sellega tutvuda? Surmatunnistust mul pole. Tõenäoliselt polegi mina ega õepoeg pärijad .Kui avan pärimismenetluse, kas siis kuuluvad kõik tasud minu maksmisele kuid tulud vend? Kas menetluse pean algatama kohas kus tehti testament või saan teha mujal. Kahjuks vennalt mingit informatsiooni ei saa. Kuidas toimida?

Re: Pärimise algatamine

12 Nov 2021, 00:06

Tere

Andmeid pärimismenetluse võimaliku alustamise, testamendi ja ka pärijate kohta on võimalik Saada peale pärandaja surma pärimisregistrist. Pärimisregistri andmetega saab tasuta tutvuda riigi infoportaali www.eesti.ee kaudu. Pärimisregistrist on võimalik pärandaja kohta saada järgmisi andmeid:
• Kas ta on teinud testamendi;
• Kas pärimismenetlus on algatatud;
• Kas pärimismenetlus on lõpetatud ning kes on pärijad;
• Kas pärijad on loovutanud pärandvara ühisuse osasid;
• Kas on rakendatud hoiumeetmeid.
Menetluse algatamise avalduse saab esitada eeldatav pärija, pärandaja võlausaldaja või muu isik, kellel on põhjendatud huvi teada saada, kes on pärija (näiteks kinnistu kaasomanik). Menetluse algatamisel tuleb tasuda notari tasu. Pärimismenetlusega võib kaasneda ka muid kulusid (inventuur, hoiumeetmed jne). Seaduses on sätestataud, et pärandil lasuvad kohustused, samuti pärandaja matuse, pärandaja perekonnaliikmete ülalpidamise, pärandvara valitsemise ja inventuuri kulud ning muud pärandiga seoses tehtud vajalikud kulutused jaotatakse kaaspärijate vahel võrdeliselt nende pärandiosaga, kui testamendist või pärimislepingust ei tulene teisiti.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Pärimise algatamine

14 Nov 2021, 12:26

Tere
Tänan vastuse eest. Kahjuks seda osa ma teadsin isegi. Tean, et emal on testament-nii selle registri kui ka venna jutu järgi. Emal pole võlgu.Pärimist pole alustatud(surmast möödas 9 kuud)
Küsin uuesti.
Kas mina kui oma ema üks lastest saan algatada pärimise, kui on eeldada et pole testamendi järgne pärija. Pole surmatunnistust.
Kas pean tegema pärimise algatuse selle notari juures kus tehti testament?
Mis see maksab, juhul kui pole pärija?
Kui inimene teeb testamenti, kas ta on notariga kahekesi või viibib seal juures ka keegi kolmas?
.

Re: Pärimise algatamine

15 Nov 2021, 18:47

Tere

Kahjuks ei ole foorumis vastates võimalik välja selgitada, millised on küsija eelnevad teadmised, seetõttu lähtusin vastates küsimusest endast, vabandan, kui Teid valesti mõistsin. Siiski, kuna forum ei ole mõeldud üksikjuhtumi lahendamiseks vaid üldisema olukorra selgituseks, loodan, et kellelgi mu eelnevast vastusest kasu oli. Järgnevalt vastan Teie täpsustatud küsimustele:
1. Pärimismenetluse algatamise avalduse saab esitada eeldatav pärija, pärandaja võlausaldaja või muu isik, kellel on põhjendatud huvi teada saada, kes on pärija. Praeguses olukorras olete Teie seadusjärgne pärija. Isegi kui on teada, et testament on olemas, ei ole teada kas see hõlmab kogu pärandaja vara või ainult osa sellest ja muu vara pärimine toimub seaduse järgi.
2. Menetluse algatamise avalduse võite esitada ükskõik millisele notarile. Oluline on vaid see, et pärimismenetluse viib läbi algusest lõpuni üks notar.
3. Kui Teie ei osutu pärijaks tuleb tasuda vaid pärimismenetluse algatamise avalduse tõestamise notaritasu 76,68 eurot.
4. Testamendi tegemine on isiku privaatne viimase tahte väljendus, mille tegemise juures ei pea viibima ühtegi teist isikut. Notariaalselt tõestatud testamendiga avaldab testamendiga surma puhul korraldusi tegev isik, ehk testaator notarile ka oma korralduste sisu, mille eesmärgiks on tagada õiguslikult korrektne vormistamine notari, kui pärimisõigust hästi tundva isiku poolt, seega osalevad testaator ja notar. Ent Eesti õigus tunneb ka notari hoiule antud testamenti. Hoiule antud testamendi puhul ei saa selle sisust teada keegi teine, isegi notar mitte. Sellisel juhul dokumenteerib notar vaid valmis testamendi üleandmise toimingut ennast Ka sellist testament loetakse notariaalseks testamendiks.
Loodetavasti saite sel korral oma küsimustele ammendavad vastused.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta