Kaasomandis oleva pärandvara müük

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 2
Liitunud: 15 Sept 2021, 14:35

Kaasomandis oleva pärandvara müük

15 Sept 2021, 15:02

Pärandvara on kaasomandis. Omanikke on kaks, neist ühele kuulub 1/3 ja teisele 2/3 kaasomandist.
Pärandvara müümisel aga nõuab väiksema osa kaasomanik 50% müügist endale, muidu ta keeldub müügist. Asi pole müügis, sellega on ta nõus.
Kas selline käitumine on seaduse järgi lubatud? Mis õigused on teisel kaasomanikul, kui kokkulepet ei saavutata? Kas vaid kohtu kaudu vara sundmüük?

Postitusi: 2311
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandis oleva pärandvara müük

15 Sept 2021, 18:25

Tere

Seadusest tulenevalt kasuatakse ja käsutatakse kaasomandis olevat vara kokkuleppel. Kui kokkuleppele ei Saada, tuleb pöörduda kohtusse. Kui kohus lõpetab kaasomandi avalduse esitaja nõudel kaasomandi eseme müügiga, jagatakse müügi tulem vastavalt kaasomaniku mõttelise osa suurusele kaasomandist. Seega on mõistlik siiski kokku leppida ja koos müüa ning raha jagada vastavalt 1/3 ja 2/3. Kohtu kaudu müües viib müügi läbi tavaliselt kohtutäitur, hind ei pruugi olla kummalegi sobiv, kaasnevad kohtukulud ja mõlemad kaasomanikud saavad küll proportsionaalselt sama, ent summana oluliselt väiksema rahasumma.
Edasiseks nõustamiseks soovitan registreeruda veebilehel https://hugo.legal/ HUGO.legal pakub koostöös Justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele 2 tundi tasuta õigusnõustamist. Tasuta õigusnõu saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek on kuni 1200 eurot kuus. Enne nõustamist tuleb sõlmida kliendileping ja tasuda 5€ lepingutasu.
Pakume nii kohtumisega nõustamist, kui distantsnõustamist. Kohtumisega nõustamised toimuvad HUGO kontorites üle Eesti. Distantsnõustamist pakume video ja e-posti teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Postitusi: 2
Liitunud: 15 Sept 2021, 14:35

Re: Kaasomandis oleva pärandvara müük

15 Sept 2021, 19:00

Tänan sisuka vastuse eest.
Kas müügi puhul kohtu kaudu on kaasomanikul eelisostuõigus?

Postitusi: 2311
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandis oleva pärandvara müük

16 Sept 2021, 18:04

Tere

Kui soovite ise kaasomandi eset omandada tuleks kohtus taotleda kaasomandi lõpetamist viisil, et omand saab Teile ja teisele kaasomanikule hüvitatakse omandi kaotus rahas, makstes selleks õiglase rahasumma. Võib taotleda ka kaasomanikevahelist enampakkumist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta