Probleem ühisvaraga (maakoduga)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Probleem ühisvaraga (maakoduga)

08 Sept 2021, 21:30

Tere!
Kuidas lahendaksite järgnevat keerulist probleemi? Nimelt pärisin koos kahe teise osanikuga vana maakodu. Olen ise sinna panustanud nii ajaliselt oma töö ja vaevaga kui ka rahaliselt. Vana maja nõuab pidevat hoolt ja jätkuvat panustamist. Paraku on üks kaasosanik, kes absoluutselt maakohast ei huvitu, kuidagimoodi ei panusta ja on isegi keelanud mul seal värskendusi teha. Oma mõttelise kolmandiku eest tahab ta aga ülikallist hinda, mis on turuhinnast 1,7-2 korda kallim. Seda ma ei jõua ega taha maksta. Teine osanik oleks mulle valmis oma osa müüma.
Kas sellises olukorras saaks kuidagi kaasosanikku mõjutada/kohustada, et ka tema maakohaga tegeleks (samas kui maakohast saab tulu näiteks maa rendi eest, siis selle peale on ta väga maias)? Teisalt, kas mina saaksin enda osa maha müüa? Sel juhul oleks esmaostuõigus kaasosanikel? Või oleks veel mingi variant ühisvara lõpetada? Ma lihtsalt ei jõua selle kemplemisega enam tegeleda ja tunnen, et vajan elukohta, mis oleks ainult minu oma.

Re: Probleem ühisvaraga (maakoduga)

09 Sept 2021, 16:56

Tere

Juhul kui pärijad soovivad pärandvara ühisuse lõpetada ning pärandvara omavahel jagada, tuleb neil sõlmida pärandvara jagamise leping. Kui kokkulepet ei saavutata, ent pärandvara jagamise soov on vähemalt ühel pärijal, saab vastava nõudega pöörduda kohtusse.
Pärandvara jagamist võib nõuda iga kaaspärija. Pärandvara jagamisel määratakse kindlaks, millised pärandi hulka kuuluvad asjad või nende osad, samuti õigused ja kohustused jäävad igale kaaspärijale. Pärandvara jagamisel kohaldatakse kaasomandis oleva asja jagamise sätteid. Sarnaselt kaasomandi jagamisele otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Hagiavaldust esitades tuleb hagejal märkida, millist kaasomandi lõpetamise viisi ta soovib. Märkida võib ka mitu alternatiivset viisi.
Hagiavalduse koostamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel https://hugo.legal/ HUGO.legal pakub koostöös Justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele 2 tundi tasuta õigusnõustamist. Tasuta õigusnõu saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek on kuni 1200 eurot kuus. Enne nõustamist tuleb sõlmida kliendileping ja tasuda 5€ lepingutasu.
Pakume nii kohtumisega nõustamist, kui distantsnõustamist. Kohtumisega nõustamised toimuvad HUGO kontorites üle Eesti. Distantsnõustamist pakume video ja e-posti teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta