Pärimine pankrotimenetluse ajal

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine pankrotimenetluse ajal

09 Juul 2021, 10:17

Välja on kuulutatud eraisiku pankrot (käesoleva aasta alguses) ning on nüüd (käesoleval kuul) saadud pärimisteade pärimismenetluse algatamise osas.
Küsimused:
1) kas on õige informatsioon, et pärandi vastuvõtmisel kuulub pool päritavast osast usaldusisikule?
2) kui mina pärandist loobun, pärivad selle edasi minu alaealised lapsed? Kui ka lapsed loobuvad, on vaja mõlema vanema nõusolekut? Sellega asi piirduks?
3) kas pankroti väljakuulutamisega alanud pankrotimenetluse jooksul saadud pärandi loobumine avaldab negatiivset mõju pankrotimenetlusele?

Re: Pärimine pankrotimenetluse ajal

09 Juul 2021, 20:51

Tere

Teie küsimusest võib mõista, et pankrotimenetlus on lõppenud ja algatatud on kohustustest vabastamise menetlust. Pankrotiseaduses on kirjas, et kui võlgnikul tekib pärast pankroti väljakuulutamist õigus pärandile või annakule, otsustab selle vastuvõtmise või sellest loobumise üksnes võlgnik. Kohustustest vabastamise otsustamisel on kohtul kaalutlusõigus kas võlgnik kohustustest vabastada või mitte. Kui pärandist on ilmselgelt loobutud eesmärgiga võlausaldajate huve kahjustada ja tegelikkuses on siiski pärandvara omanikuks läbi mingi skeemi saadud, võib see olla põhjuseks kohustustest vabastamata jätmiseks.
Teie arusaam, et pärandit vastu võttes tuleb pärimise teel saadu väärtusest pool usaldusisikule üle anda, on õige. Kes ja millistes osades pärivad Teie loobumise korral, sõltub pärijate ringist.
Kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta