hädas pärandvaraga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

hädas pärandvaraga

13 Sept 2011, 21:21

Millised on meie õigused ja kohustused pärast isa surma? Isast jäi maha korter, mille pärijateks siis abikaasa ja 3 last. Abikaasale kuulub 5/8 ja meile 3/8 korterist. Ühiseid lapsi neil ei ole. Abikaasa nüüdseks hooldekodus ning väidetavalt andis ta korteriga seotud õigused oma tütrele. Mis moodi peaks see olema vormistatud? Nüüd siis otsustas tütar oma lapsega sellesse korterisse kolida. Kas ta võib seda teha või peab ta ka meilt kui teistelt pärijatele selleks luba küsima? Kas võime küsida üüriraha selle eest, et ta kasutab meie osa pärandist? Kuidas toimub sellisel juhul korterisse sissekirjutamine nii tütre kui meie puhul? Kuidas ja mil moel saaksime korterit müüa, et oma osa pärandist kätte saada? Ette tänades!

Re: Hädas pärandvaraga

20 Sept 2011, 20:27

Korteriga seotud õiguste üleandmine võib olla vormistatud kinkelepinguna - abikaasa on kinkinud enda osa korteriomandist oma tütrele. See on võimalik üksnes juhul, kui korteriomand on kõigi pärijate kaasomandis, mitte ühisomandis, st juhul, kui Teie isa on surnud enne 01.01.2009. Kui isa on surnud pärast seda ja Te ei ole sõlminud tema abikaasaga pärandvara jagamise lepingut, siis saaks tehinguid teha ainult kõigi pärijate kokkuleppel. Sellisel juhul on korter ilmselt endiselt abikaasa nimel ja võib olla tehtud üksnes volikiri.
Korteri omanikul on reeglina õigus korteri kasutamiseks. Kui omandi osa on üksnes 5/8, siis tekib sisuliselt teiste omanikega üürisuhe ning teistel on oma osa kasutamise eest õigus nõuda tasu, mille suurus määratakse kokkuleppel.
Korterisse sissekirjutamine toimub kohalikus omavalitsuses (linnas või vallas) ja selleks ei pea olema kogu korteri omanik, piisab ka mõttelisest osast.
Kogu korterit tervikuna saab müüa ainult kõiki omanike, st kõigi pärijate kokkuleppel ja nõusolekul.


Vastas Eve Strang

Vasta