Kaasomandi pärijad ei nõustu pärimist vormistama

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi pärijad ei nõustu pärimist vormistama

26 Mai 2021, 21:59

Tere!

Kahele USA-s elavale õele tagastati nende vanemate talu maa. Mõlemad õed on nüüdseks surnud. Ühe õe järeltulijad vormistasid pärandi ja sooviksid oma osa müüa. Teise õe järeltulijad ei soovi pärandist midagi teada (leiavad, et pole pärimiseks soovi avaldanud - järelikult on loobune, mis ilmselt on kooskõlas nende elukoha seadustega), veel vähem seda vormistada ega selleks ka dokumentse esitada. Kas nendel, kes on pärandi vormistanud, on mingi võimalus oma pärandi osa võõrandada.

Re: Kaasomandi pärijad ei nõustu pärimist vormistama

28 Mai 2021, 14:18

Tere

Eestis kehtib pärimisel põhimõte, et pärand läheb avanemisel üle pärijatele. Pärandi avanemise aeg on pärandaja surmaaeg. Siiski on võimalik seadusest tuleneva tähtaja jooksul pärandist loobuda, esitades selleks pärimismenetlust läbi viivale notarile avalduse. Kui pärimismenetluse on algatanud ükskõik milline pärijatest ja teine p'ärija ei ole loobumisavaldust esitanud, loetakse pärand ka tema poolt vastu võetuks. Sellisel juhul väljastatakse pärimistunnistus, kus pärijad on pärinud ühiselt kogu pärandvara ehk moodustunud on pärandvara ühisus.
Pärandvara ühisuse lõpetamiseks tuleb pärandvara jagada. Kokkuleppel võib pärandvara jagada pärijaile sobivaimal viisil, sealhulgas saab üks pärija oma osa ka teisele kinkida. Kuni pärandvara on jagamata ei saa keegi pärijatest ühegi varaesemega mingeid tehinguid teha ilma teise pärija nõusolekuta. Küll on tal võimalik müüa oma osa pärandvara ühisuses tervikuna.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta