Pärimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine

13 Apr 2021, 14:19

Minu ema abiellus,kui olin 3 aastane.Kasuisa mind ei lapsendanud.Tal oli emaga veel 3 last.Ema suri enne kasuisa.Nüüd peale kasuisa surma,kas mul on õigust mingile osale pärandist?Kasuisa tegi koduse testamendi,kuid ei teinud 6 kuu tagant uut vaid pani samale testamendile iga 6 kuu järel uue kuupäeva ja allkirja.

Re: Pärimine

20 Apr 2021, 16:38

Tere

Kui kehtivat testamenti ei ole, toimub pärimine seaduse järgi. Seadusjärgsed pärijad on abikaasa ja sugulased. Kuna Teie ei ole kasuisale sugulane, puudub Teil võimalus pärida tema surma korral seaduse järgi.
Siiski soovitan pärimismenetlust läbi viivale notarile esitada kirjeldatud koduse testamendi, et saada hinnangut selle kehtivusele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Pärimine

25 Apr 2021, 17:14

Minu isal oli tehtud testament elukaaslasele, kuid elukaaslane suri ära. Peale elukaaslase surma oli tal plaan minna notarisse,et teha uus testament tütrele,kuid isa ei jõudnutki sinna. Kahjuks suri ka tema ära. Kellele läheb nüüd peale ta surma vara? Ega juhuslikult nüüd kuulu pärandus edasi surnud elukaaslase lastele või pärijaks on tema tütar?

Re: Pärimine

27 Apr 2021, 09:40

Tere.

Kas kodune testament on kehtetu,kui testamendi tegija 6 kuu möödudes ei teinud uut testamenti vaid kirjutas samale testamendile uue allkirja ja kuupäeva?

Re: Pärimine

30 Apr 2021, 17:24

Tere

Kodune testament kaotab tõepoolest kehtivuse, kui selle tegemise päevast on möödunud kuus kuud ja testaator sel ajal elab. Kui isiku surma korral ilmneb, et testament on kaotanud kehtivuse, toimub pärimine seadusjärgsete pärijate vahel ja testaatori enda viimne tahe ei rakendu.

Siit tulenevalt peab iga kuue kuu möödumisel kirjutama uue sama või muudetud sisuga testamendi. Siiski on praktikas notarid tunnistanud testamendi kehtivaks ka siis, kui sellel on koostamise aja möödudes ühemõtteliselt kirjas, et testaator on testamendi pikendanud järgmiseks tähtajaks. Seega soovitan pöörduda pärimismenetlust läbi viiva notari poole, kes hindab, kas testamendi pikendamine Teie poolt märgitud viisil väljendab ühemõtteliselt testaatori tahet või mitte.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta