Pärandus, abielu ühisvara

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandus, abielu ühisvara

06 Mär 2021, 16:33

Tere. Oleme mehega abielus ning meil on abielu ühisvara leping. Ühiseid lapsi pole, kuid mehel on üks alaealine laps. Enne abielu on juba soetatud ühisomanikena 50/50 maja. Soovime, et juhul kui ühega meist peaks midagi juhtuma siis maja jääks vaid ühele meist, mitte ei läheks jagamisele. Naise surma puhul läheks kogu vara abikaasale, seega sellega muret pole. Kuid hetkeseisuga läheks mehe surma puhul tema osa varast jagamisele naise ja lapse vahel. Küsimus, kuidas saaks ennetada, et ka mehe surma puhul vähemalt maja jääks vaid naisele?

Re: Pärandus, abielu ühisvara

15 Mär 2021, 21:22

Tere

Kõige parem viis kindlustada, et surma korral päriksid need, keda pärandaja pärimas näha soovib, onteha oma surma puhuks korraldused kas testamendi või pärimislepinguga. Võimalik on teha testamenti ka nii, et kellelegi jäetakse konkreetne varaese, näiteks maja (seda nimetatakse annakuks) ja ülejäänud vara päritakse seaduse järgi. Abikaasad saavad teha ka vastastikuse testamendi, millega nimetavad teineteist pärijateks ning võivad ka määrata, kes pärib siis kui ka üleelanud abikaasa on lahkunud.
Testamendi tegemise juures nõustab Teid notar. Vaja on talle vaid avaldada millist tulemust Te saavutada soovite.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Pärandus, abielu ühisvara

16 Mär 2021, 17:05

Mis tingimusi tuleb täita juhul kui laps on alaealine?

Re: Pärandus, abielu ühisvara

22 Mär 2021, 22:05

Tere

Alaealise puhul tuleb silmas pidada, et alaealise seaduslik esindaja võib nõuda pärandist ilma jäämisel sundosa. Kui pärandaja on testamendi või pärimislepinguga jätnud seaduse järgi pärima õigustatud alaneja sugulase, oma vanemad või abikaasa, kelle suhtes pärandajal oli surma hetkel perekonnaseadusest tulenev kehtiv ülalpidamiskohustus, pärandist ilma või on nende pärandiosi vähendanud võrreldes sellega, mille nad oleksid saanud seadusjärgse pärimise korral, on neil õigus nõuda pärijatelt sundosa. Sundosa on pool pärandiosa väärtusest, mille pärija oleks seadusjärgse pärimise korral saanud, kui pärandi oleksid vastu võtnud kõik seadusjärgsed pärijad. Isikuid, kes on lepinguga pärimisest loobunud, sundosa suuruse väljaselgitamisel arvesse ei võeta. Sundosa saab nõuda testamendijärgselt pärijalt ja nõue on suunatud raha maksmisele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta