Kaasomandis pärandi müük elukohana

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 1 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 18 Veebr 2021, 14:22

Kaasomandis pärandi müük elukohana

18 Veebr 2021, 14:39

Tere!
Vanemate korter peale isa surma muutus kaasomandiks ema ja kolme lapse vahel, iga omandi suurus vastavalt pärandile (50% ema osa abielu ühisvarana, isa 50% päritud ema ja laste poolt võrdsetes osades). Korterit kasutas ema oma elukohana. Ema pensionile jäämisega otsustati ühiselt kaasomand müüa ja emale väiksem korter osta lähemal ühele lapsele. Kuna müüdud korteri hind oli väiksem kui ostetud korteri hind, siis kogu müügitulu läks uue korteri ostmiseks. Seekord otsustati asjaajamiste lihtsustamiseks osta kogu korter ainult ema nimele suusõnalisel kokkuleppel.
Küsimus nüüd, et kas lapsed, kes müügilepingu vormistamisel olid osalised (seega teoreetiliselt said tulu), aga uue korteri ostulepingul enam ei ole, peavad maksma tulumaksu, kuigi tegelikult kasutati nende tulu uue korteri ostmisel ja see on pangakontode väljavõtetega tõestatav? Ema nagunii ei pea tulumaksu maksma, kuna tema müüs oma elukohta.

Postitusi: 2062
Liitunud: 11 Apr 2017, 12:26

Re: Kaasomandis pärandi müük elukohana

25 Veebr 2021, 21:30

Tere

Tulumaksuga maksustatakse kasu ükskõik millise võõrandatava ja varaliselt hinnatava eseme, sealhulgas kinnis- või vallasasja, müügist või vahetamisest. Kasu või kahju vara müügist on müüdud vara soetamismaksumuse ja müügihinna vahe. Kasu või kahju vara vahetamisest on vahetatava vara soetamismaksumuse ning vahetuse teel vastu saadud vara turuhinna vahe. Maksumaksjal on õigus kasust maha arvata või kahjule juurde liita vara müügi või vahetamisega otseselt seotud dokumentaalselt tõendatud kulud. Pärandina saadud vara soetamismaksumuseks loetakse üksnes pärija tehtud kulud.
Kuna ema on võõrandatud kinnisasja elukohana kasutanud, saab ta kasutada elukoha maksuvabastust. Lastel tuleb aga saadud kasult tulumaksu maksta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta