Pärimine, hüpoteegiga korter ja võlad

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärimine, hüpoteegiga korter ja võlad

16 Sept 2020, 00:23

Ema suri nädal tagasi ja teada on, et oli võlgades, kuna oli aastaid alkohoolik. Mina õega oleme esimese ringi pärijad. Emal oli ostetud hüpoteegiga koormatud(panga kasuks) kinnisvara, mis on kinnisturaamatu järgi minu(tütre) nimel aga laen oli/on ema nimel, ning tema on notariaalses lepingus kirjas Kasutajana. Samuti on välja toodud, et kasutajal on õigus korteris sees elada kuni surmani ja rahalised kohustused on tema kanda. Mina tol ajal käisin veel koolis. Korteri hetkeväärtus kohe kindlasti ei kata ära laenujääki, kuna vajab kapitaalremonti ja on olnud joomarluse pesa viimased 10 a. Raskendav asjaolu on see, et üks tütardest elab alaliselt Soomes(mina) koos oma alaealise lapsega ja lapse isaga. Seega ilmselt? tasuta õigusabi konsultatsioon ei rakendu mulle.
Minu küsimused:
Kas tasuks algatada pärimise inventuur ja pärand vastu võtta?
Kas pangal on õigus mingitel alustel lisada see korter, inventuuriga pärandvarasse või saab sellisel juhul pank ema vastu esitada vaid rahalise(hüpoteegi alusel) nõude?
Mis õigused mul üldse on? Mis õigused pangal?
Kui ma loobun pärandist, kas mul on õigus nõuda pangalt ilma pärandiaktita laenu ümber vormistamist enda nimele? Kas selline laenu üle võtmine välistab selle, et see korter, kui kohustuse tagatis, ei saa mitte mingil juhul minna kirja kui pärandvara, kuna mina olen korteri omanik?
Kas pärandi pankrot päästab mind korterist ilma jäämisest?
Mis juhtub siis, kui pärandi algatab keegi muu(inkasso, pank, kohtutäitur) enne 3 kuu täitumist ema surmast?
Kas saan õigesti aru, et keegi muu kõrvaline isik ei saagi ennem pärandit avada, kui esimese ringi pärijate kolm kuud on täis tiksunud?
Kas pärandi pankroti puhul on võimalik auto liisingult välja osta? Korter minu nimel, kuidas ma pean edasi toimima korteriga seotud lepingutega(elekter, vesi, prügi jne) ?
Kas ema hetkeseisuga võlgnemiste oma arvelt maksmine tähenda automaatselt pärandi vastu võtmist?

Re: Pärimine, hüpoteegiga korter ja võlad

23 Sept 2020, 22:12

Tere

Pärimise käigus lähevad pärijatele üle nii pärandaja vara kui ka kohustused, mis olid pärandajal olemas tema surma hetkel. Korter kuulub Teile, seega seda pärandi hulka arvata ei saa. Kõik korteriga seotud kohustused tuleb kanda Teil kui omanikul, välja arvatud laenukohustus, mis on pärandvara hulgas. Kuna aga Teie omand on koormatud hüpoteegiga, millega tagatakse pärandaja laenukohustus, saab pank selle tasumata jätmise korral siiski kohustuse katteks võõrandada. Kuna kirjutate, et korteri väärtus on vähene, võib olla tõepoolest otstarbekas pärandist loobuda. Ja leppida olukorraga, et pank hüpoteegi realiseerib.
Kuna tegemist on väga mitmetahulise probleemiga, soovitan siiski pöörduda individuaalsele nõustamisele. Ehkki Te ise tasuta õigusabile ei kvalifitseeru, saab Teie Eestis elavõde kui teine pärija ikkagi nõustamisele pöörduda ja kõiki asjaolusid arvesse võttev õiguslik analüüs saada.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta