Küsimus pärimisõiguse osas - keelumärge elatisvõla tasumiseks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimus pärimisõiguse osas - keelumärge elatisvõla tasumiseks

02 Sept 2020, 16:02

Tere!

Mul on küsimus pärimisõiguse osas ning ma ei tea, kas saan midagi ette võtta.

Mu lapse isal on väga suur elatisvõlg meie lapse ees. Me pole kunagi abiellunud ega ela koos ning kohtutäitur juba müüb avalikul oksjonil ühte teist isale kuuluvat kinnisvara, et tasuda elatisvõlga mingil määral.

Hiljuti võttis lapse isa vastu oma vanemate pärandi kahasse oma vennaga - korteri Tallinnas (jaotus oli 50/50). Ma palusin kohtutäituril panna peale pärandi võõrandamise keeld või teha midagi, mis aitaks ennetada lapse isal pärandit müüa/rentida või vähemalt võimaluse korral kasutada mingisugust osa pärandist (või pärandi müügi/välja rentimise korral) elatisvõla tasumise suunas.

Mu kohtutäituri vastus oli:"Pärandvara ühisuse osale keelumärget seada ei ole võimalik."

Kas see on õige? Kas on mingisuguseid seaduslikke vahendeid, et isa vastuvõetud pärandit saaks kasutada elatisvõla katteks?
Kas pean palkama advokaadi või saab ka kohtutäitur midagi ette võtta?"

Tänan!

Re: Küsimus pärimisõiguse osas - keelumärge elatisvõla tasumiseks

09 Sept 2020, 15:45

Tere

Ilmselt olete kohtutäiturit valesti mõistnud. Või on kohtutäitur Teie soovi valesti mõistnud. Kui pärandvara on jagamata, siis ei saa kohtutäitur arestida pärandvara hulka kuuluvat kinnisasja (konkreetset korterit), sest pärandvaras olevad konkreetsed esemed kuuluvad kuni pärandvara jagamiseni kaaspärijatele ühiselt (PärS § 147) ehk on nende ühisomandis.
Olukorras, kus on mitu pärijat ning pärandvara on veel jagamata, saab pöörata sissenõude pärandvara ühisuse osale, mitte pärandvaras olevale konkreetsele esemele või mõttelisele osale sellest. Samale seisukohale on jõudnud ka Riigikohus 04.12.2018 lahendis tsiviilasjas 2-17-18529/24. Võite kohtutäiturile järelpärimist tehes ka sellele lahendile viidata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta